Jakie są rangi CS GO? Jak awansować?

Rangi CS GO i wszystko, co trzeba o nich wiedzieć
24 lip, 2021

Każda gra esportowa odznacza się własnym systemem oceniania kompetencji graczy – nie inaczej jest w przypadku Counter Strike: Global Offensive. Rangi CS GO są nieodłącznym elementem rywalizacji, który pozwala (mniej lub bardziej dokładnie) dobierać graczy w trybach turniejowych tak, by jak najbardziej pasowali do siebie pod względem posiadanych umiejętności.

Rangi CS GO opierają się na niejawnym systemie. Valve nie opublikowało oficjalnych informacji o jego działaniu – z tego powodu w temacie narosło masę spekulacji i mitów – jak ten, jakoby ranking Counter Strike: Global Offensive opierał się na systemie Elo i Glicko-2. W poniższym artykule pochylimy się nad tymi spekulacjami i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie – czy są one prawdziwe oraz – co najważniejsze – jakie są rangi w CS GO i jak awansować/jak zwiększyć rangę.

Rangi CS GO

Na przestrzeni lat narosło masę mitów i spekulacji na temat tego, jak działają rangi cs go. Czołowi “teoretycy” Counter Strike’a prześcigali się w snuciu coraz to nowszych teorii. Na (nie)szczęście graczy, nie istnieją żadne oficjalne informacje jak działają rangi w CS GO, ani o tym jak awansować. Popularny pogląd mówi, jakoby rangi CS GO opierały się na – znanym z rozgrywek szachowych 1 vs 1 – systemie Elo. We wrześniu 2014, użytkownik Steam o nicku RetriButioN, opublikował na swoim profilu szczegółowy poradnik, na temat działania systemu Elo i sposobie jego zastosowania w rangach CS GO. Jak jednak później RetriButioN sam przyznał, cały tekst opierał się wyłącznie na jego osobistych doświadczeniach i nie był wsparty przez żadne solidne fakty.

Jakie są rangi w cs go?

Zanim przejdziemy do sedna, przypomnijmy wszystkie rangi cs go. W grze znajduje się 18 różnych poziomów – rangi cs go są widoczne na poniższej grafice.

rangi cs go
Jakie są rangi cs go?

Jak podaje serwis Esportstales.com, ilościowy rozkład rangi cs go z obszaru srebrnego, oraz rangi z obszaru “czarnego” – tego, który sąsiaduje z Global Elite – jest całkiem podobny. Najwięcej graczy dysponuje rangami GOLD I, GOLD II i GOLD III. Zgadza się to z naszymi doświadczeniami, bowiem są to rangi cs go, do których można dojść stosunkowo łatwo.

Jakie rangi cs go mają gracze na świecie?

Jednakże pójście wyżej, poza cztery pierwsze złote odznaki, do rangi Master Guardian, wymaga już nieco więcej wysiłku. Rangi cs go widoczne na trzecim segmencie grafiki – od Master Guardian Elite po samego Global Elite, to czołówka graczy CS GO. W 2021 roku, ranga CS GO – The Global Elite, występowała jedynie u 0,75% wszystkich graczy Counter Strike Global Elite. Dokładny rozkład rang przedstawiamy w tabeli poniżej.

Ranga cs goIle graczyRanga cs goIle graczyRanga cs goIle graczy
Silver I3,9%Gold Nova I8,76%Master Guardian Elite5,24%
Silver II4,23%Gold Nova II8,79%Distinguished Master Guardian4,15%
Silver III4,37%Gold Nova III9,05%Legendary Eagle3,25%
Silver IV5,21%Gold Nova Master8,08%Legendary Eagle Master3,2%
Silver Elite6,44%Master Guardian I7,55%Supreme Master First Class2,64%
Silver Elite Master7,78%Master Guardian II6,61%The Global Elite0,75%
Rangi CS GO – procentowy rozkład wśród wszystkich graczy, stan na sierpień 2021, źródło: esportstales.com

Systemy Elo i Glicko-2 zostały stworzone i opracowane specjalnie do rozgrywek 1 na 1 – jak szachy czy Go. W grach 5 na 5, czyli takich, z jakimi mamy do czynienia podczas rozgrywek turniejowych w Counter Strike: Global Offensive – w porównaniu do gier 1 na 1, mamy bardzo dużo zmiennych. To znacznie komplikuje system punktowania i sprawia, że rangi cs go nie mogą być oparte na tym mechanizmie – system Elo nie mógłby w tym wypadku działać. Identycznie ma się sytuacja z Glicko-2; system rankingowy od podstaw stworzony i opracowany do szachów, po prostu nie mógłby działać w tak skomplikowanej grze – rangi CS GO nie mogą opierać się na tych systemach.

Rangi CS GO – jak awansować

Skoro nie Elo i Glicko-2, to na czym opierają się rangi w CS GO? Jak awansować w CS GO? W tej materii nic nie wiemy na pewno i pozostaje nam jedynie spekulować. Co jakiś czas w sieci pojawia się kolejny „rewolucyjny” poradnik jak awansować w cs go, którego autor przekonuje, że rozgryzł system Valve i zna przepis na to, jak znaleźć się na szczycie rankingu. Co się liczy? – wygrane rundy? – może gwiazdki MVP, ilość zabójstw i podłożenia/rozbrojenia bomb? W celu jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, przeprowadziliśmy własny research w temacie rang cs go. Udało się wykluć pewne konkluzje.

 jak awansowac

Zabójstwa, ilość MVP i ogólny styl gry nie mają wpływu na awans w CS GO

Wnioski wydają się absurdalne, ale ogólny styl gry danego gracza, wydaje się nie mieć wpływu na otrzymaną rangę i dalszą szybkość awansu. Świeże konto w Counter Strike: Global Offensive, zanim dostanie przydzieloną rangę, musi rozegrać 10 meczy turniejowych. W tym czasie gracz jest zestawiany z szerokim wachlarzem przeciwników o bardzo zróżnicowanym poziomie umiejętności. Tutaj najważniejsze są wygrane mecze – one dają grze informację, na jakim poziomie plasują się nasze kompetencje.

Po wygraniu pierwszych 10 starć turniejowych otrzymujemy rangę cs go. Każda kolejna wygrana będzie zbliżała nas do awansu poziom wyżej – a każda przegrana, do degradacji poziom niżej. Ale uwaga – jeżeli zbyt długo będziemy lawirować między wygranymi i porażkami, a co za tym idzie – tkwić na poziomie jednej rangi (np. Silver 4) – o wiele trudniej będzie nam awansować dalej. Im dłużej znajdujemy się na poziomie danej rangi, tym gra ma większą pewność, co do naszych umiejętności.

cs go global elite

Sytuacja nieco odświeża się po dłuższej przerwie od rozgrywek turniejowych, kiedy to nasza ranga cs go traci ważność i zanika. Gra traci wtedy pewność co do naszych kompetencji i niejako zaczyna poznawać nas na nowo. Jeżeli chcemy awansować w cs go szybko, dynamicznie pnąc się w górę rankingowej drabiny, konieczne jest zminimalizowanie ilości przegranych meczy. Idealną sytuacją byłoby nie przegrywać w ogóle i w swojej historii meczy mieć jedynie wygrane.

Co ma wpływ na rangi CS GO?

Badając własne doświadczenia z grą i sprawdzając opinie innych graczy, można dojść do wniosku, że nie ma jednego złotego wzoru na szybki awans. Pewne jest natomiast jedno – trzeba szczególną uwagę przykładać do tego, żeby przegrywać jak najmniej meczy, bowiem to stosunek przegranych do wygranych wydaje się mieć wpływ na naszą rangę. Przy czym jeśli zbyt długo będziemy tkwić na jednym poziomie, tym trudniej będzie z niego wyjść. Konta z długą historią gry na niskich rangach, będzie ciężej podbić wyżej.

 cs go jak awansowac

Czy trzeba się tak męczyć?

Oczywiście można cały proces nieco przyśpieszyć i wspomóc się grą z graczami znajdującymi się na dużo wyższych rangach – jeśli mamy pod ręką grupę znajomych dysponujących taką pozycją w rankingu. Ale należy pamiętać, że liczy się tylko wygrana.

Jakie jeszcze wnioski można z tego wysnuć? Takie, że ranga cs go nie zawsze jest ścisłym wyznacznikiem umiejętności danej osoby. Dlatego oceniając gracza, nie warto sugerować się tylko rangą.

Redakcja

Redakcja

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie

Lista 7 przyjemnych gier na weekendowe posiedzenie

Lista 7 przyjemnych gier na weekendowe posiedzenie

W dzisiejszych czasach dobrem, którego najczęściej brakuje jest właśnie... czas. Ciągłe życie w biegu i niezliczone ilości obowiązków sprawiają, że rzadko można pozwolić sobie na przejście długiej i wciągającej gry przeznaczonej na 80 godzin rozgrywki. Siadając do...

Strategie ekonomiczne – ranking najlepszych city builderów na PC

Strategie ekonomiczne – ranking najlepszych city builderów na PC

W czasach, kiedy rynek gier komputerowych zdominowały strzelanki, karcianki, gry MOBa, RPG akcji oraz e-sport może pojawić się nostalgiczne uczucie tęsknoty za gatunkiem strategie ekonomiczne - starymi, dobrymi citi builderami. Skomplikowane rozgrywki, skupiające się...