Ray-tracing – Czym jest i jak rewolucjonizuje gry?

10 stycznia, 2022

ray tracing czym jest

Era fotorealizmu nadchodzi do gier wideo dzięki nowej generacji konsol do gier i kart graficznych, ale czym jest ray-tracing i dlaczego jest to następna wielka rzecz w grafice 3D?

Jeśli jesteś w grach wideo, to prawdopodobnie słyszałeś nowy termin, który wydaje się być na ustach wszystkich, ale nikt nie rozumie do końca. Mowa tu oczywiście o ray-tracingu. Technologia ta, wcześniej zarezerwowana dla filmów i środowisk profesjonalnych, w końcu trafia na konsole i karty graficzne następnej generacji, pozwalając na tworzenie praktycznie fotorealistycznych środowisk. Jakie są jednak jej zalety i jak działa?

czym jest ray tracing

Co to jest ray-tracing?

Ray-tracing to technologia, która zasadniczo zmienia sposób wyświetlania grafiki 3D na ekranie. Do tej pory powszechne było używanie procesu zwanego rasteryzacją, aby, najprościej mówiąc, wygenerować dwuwymiarowy wycinek sceny 3D i wyrenderować go w rozdzielczości, jaką chcesz uzyskać na swoim monitorze (na przykład 1920 x 1080). Technika ta jest bardzo wydajna i szybka, ale ma kilka istotnych wad.

Na przykład, zwykły raster nie może „zobaczyć” co jest za obiektem, ani nie może wygenerować wiarygodnych odbić. Stwarza to pewne problemy dla deweloperów, którzy muszą tworzyć „gotowe” cienie, aby symulować pełne oświetlenie otoczenia i odbicia przy użyciu skomplikowanych sztuczek graficznych, które nie do końca oddają scenerię z realistycznym poziomem szczegółowości. Mówiąc wprost, można stwierdzić, że oświetlenie jest „sztuczne”.

ray tracing czym jest

Zupełnie inne podejścia do generowania wirtualnej rzeczywistości

Ray-tracing wykorzystuje zupełnie inne podejście. Zamiast generować dwuwymiarowy wycinek trójwymiarowej sceny, używa każdego piksela kamery (naszego ekranu, dla wszystkich zamiarów i celów) i traktuje go jak wiązkę światła trafiającą w konkretny punkt. Co więcej, wiązka światła może odbijać się od obiektów, dzięki czemu możliwe jest tworzenie w czasie rzeczywistym efektów załamania światła, radiosity i bardzo naturalnych odbić.

nvidia rtx

Dzięki ray tracingowi oświetlenie w grach wideo, które go wykorzystują, jest niezwykle realistyczne, z kałużami odbijającymi się od postaci, ogniami, które w naturalny sposób eliminują obszary mroku, oraz cieniami, które są nie tylko dokładne, ale także odpowiednio rozproszone. To prawie tak, jakby oświetlenie świata zewnętrznego zostało przeniesione do gry.

Ray-tracing jest techniką niezwykle złożoną i wymagającą dużej ilości zasobów. Dziś nie jest możliwe wyrenderowanie gry tylko za pomocą ray-tracingu, ponieważ wyrenderowanie jednej klatki w dobrej rozdzielczości zajęłoby kilka minut. Twórcy gier stosują więc podejście hybrydowe: duża część obrazu jest rastrowana, ale efekty takie jak oświetlenie, cząsteczki, cienie i odbicia wykorzystują ray-tracing, aby zwiększyć ich wiarygodność.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Recenzja gry The Surge 2

Recenzja gry The Surge 2

Katastrofa to dopiero początek podróży w The Surge 2. Niestety samoloty czasem spadają. Takie nieszczęście spotkało bohatera The Surge 2,który w drodze do miasta, po upadku, zawitał do więzienia na przedmieściach miasta Jerycho. W kilka tygodni po katastrofie budzi...

Jak zmienić swój BattleTag

Jak zmienić swój BattleTag

Chęć zmiany nazwy swojego konta czy pseudonimu jest często występującym zjawiskiem w wirtualnym świecie. Czasem stare nicki wydają się dziecinne, nudzą się lub zwyczajnie zmienia się koncepcja użytkownika. Jak rozwiązać ten problem na koncie Battle.net? Czym właściwie...

Recenzja gry The Surge

Recenzja gry The Surge

Gdy na przedmieściach futurystycznego miasta dochodzi do wybuchu, pracownicy fabryczni i roboty zaczynają zachowywać się niezwykle agresywnie. Warren jest jednym z fabrycznych robotników, ale w przeciwieństwie do pozostałych nie utracił świadomych zachowań. Aby...

Na czym polega rozwój postaci w New World? Jak rozwijać postać

Na czym polega rozwój postaci w New World? Jak rozwijać postać

Nowa gra od Amazonu oferuje ogromny, otwarty świat i wiele możliwości rozwoju postaci. Epickie przygody i wyzwania czekają na gracza, a ich stopniowe wypełnianie pozwoli poznawać nowe umiejętności. Jakie są kategorie rozwoju postaci i na co wpływają poszczególne...