Jaki pad do telefonu? 9 najlepszych modeli

Przeglądamy najlepsze kontrolery do grania na telefonie
6 mar, 2023

Pad do telefonu powinien spełniać szereg podstawowych warunków gwarantujących dużą wygodę podczas grania na smartfonie, które rządzi się innymi prawami niż rozgrywka „stacjonarna”. Nauczeni wieloma doświadczeniami z różnorakimi kontrolerami do grania na telefonie, przygotowaliśmy zestawienie 9 najlepszych urządzeń z kategorii pad do smartfona.

Jaki pad do telefonu kupić? To pytanie może spędzać sen z powiek wielu miłośnikom mobilnej rozgrywki. Mimo, że smartfony dobrze odnalazły się w świecie gier, a dotykowe sterowanie nieźle sprawdza się w dużej liczbie gier mobilnych, na telefony trafia coraz więcej „poważnych” tytułów, często AAA lub po prostu pełnoprawnych portów gier z konsol i komputerów osobistych. Sytuację zmieniają także usługi typu GeForce Now, które wprost umożliwiają granie w pełnoprawne gry konsolowe na małym ekranie smartfona; w takiej sytuacji pad do telefonu jest już niezbędny.

Jeżeli chcesz pominąć wstęp artykułu Jaki pad do telefonu kupić i przejść wprost do omawianych modeli kontrolerów do smartfona, skorzystaj z odnośników w spisie treści.

Pad do telefonu – jakie cechy powinien posiadać

Poniżej przedstawiamy 9 gamepadów do smartfona, które naszym zdaniem najlepiej nadają się do mobilnego grania w najbardziej wymagające tytuły. Jakie cechy powinien posiadać idealny gamepad do telefonu? Przede wszystkim, powinien dysponować pełnym wachlarzem przycisków. Pad do smartfona musi przynajmniej posiadać dwa analogi, krzyżak, dwa bumpery z triggerami (najlepiej analogowymi) i przyciski X,Y,A,B. Taki zestaw zapewni nam pełną kontrolę i umożliwi wygodne granie w pełnoprawne porty z konsol i komputerów osobistych.

jaki pad do telefonu?

Kolejną sprawą jest właściwy kształt, jaki powinien posiadać pad do telefonu. Granie mobilne, to często granie w warunkach mobilnych, „nieprzyjaznych” – generalnie poza domem. Idealny gamepad do telefonu powinien być kompaktowy, ale jednocześnie ergonomiczny. Powinien zajmować niewiele miejsca oraz dać łatwo dopasować się do telefonu i trzymanej go dłoni. Pad do smartfona musi pewnie przylegać do urządzenia, na którym gramy, dlatego najlepiej sprawdzą się tutaj dedykowane kontrolery do smartfonów.

Jaki pad do telefonu? Najlepiej dedykowany

Podane niżej kontrolery uporządkowaliśmy mniej więcej od najtańszego do najdroższego, z tą zasadą, że na samym początku wypisaliśmy dedykowane gamepady do smartfona, przeznaczone specjalnie do grania na telefonie.

iPega PG-9083s

pad do telefonu ipega 9083s

Pierwsza pozycja w naszym zestawieniu to pad do telefonu iPega PG-9083s. Po zamontowaniu naszego smartfona w kontrolerze, nasze urządzenie zmienia się w mobilną konsolę. Bez względu na to, czy szukasz pad do telefonu Xiaomi, Samsung, lub korzystasz z innego urządzenia z systemem Android lub iOS, iPega PG-9083s będzie współpracować bez problemów.

Kontroler ma trzy tryby pracy – w zależnie od urządzenia na jakim będziemy go używać – Android, iOS i tryb zwykłego kontrolera – w sytuacji, gdy chcemy pograć na PC lub poprzez GeForce Now.

 • Obsługiwane platformy: Android, iOS, PC
 • Łączność: Bluetooth
 • Czas pracy na baterii: do 20 godzin
 • Pojemność akumulatora: 380 mAh
 • Cena: około 120 zł

iPega PG-9156

pad do telefonu ipega 9156

Pad do telefonu iPega PG-9156 pod względem technicznym jest bliźniaczy do wspomnianego wyżej modelu. Także posiada różne tryby pracy, pozwalające używać go na urządzeniu z systemem Android, iOS czy komputerze osobistym z systemem Windows.

Wyróżnia go ogólny kształt, przypominający zwykły kontroler, do którego zamocowano uchwyt do pada na telefon. To rozwiązanie dla graczy ceniących sobie kontrolery o klasycznych kształtach i ułożenie analogów w stylu padów do PlayStation.

 • Obsługiwane platformy: Android, iOS, PC
 • Łączność: Bluetooth
 • Czas pracy na baterii: do 15 godzin
 • Pojemność akumulatora: 380 mAh
 • Cena: około 100 zł

iPega PG-9167 Double Spike

gamepad do telefonu ipega 9167

Pad do telefonu iPega PG-9167 Double Spike wyróżnia się unikalnym designem, który nie każdemu przypadnie do gustu. Pod względem ogólnej formy jest bliźniaczy do poprzedniej pozycji w naszym zestawieniu – tutaj także mamy do czynienia z „dwuczęściowym” kontrolerem.

Niestety, należy zwrócić uwagę, że pod względem użytych materiałów, dany gamepad do telefonu nieco odbiega od reszty – co prawda, urządzenie spasowane jest jak najbardziej poprawnie, jednak trudno uniknąć wrażenia ogólnej „taniości”.

 • Obsługiwane platformy: Android, iOS
 • Łączność: Bluetooth
 • Czas pracy na baterii: do 20 godzin
 • Pojemność akumulatora: 380 mAh
 • Cena: około 120 zł

iPega PG-9217B

gamepad do smartfona ipeda 9217

Kolejna pozycja w naszym zestawieniu – iPega PG-9217B – wyróżnia się przede wszystkim wyglądem. Ten „dwuczęściowy”, rozsuwany pad do smartfona, pod względem kolorystycznym może przypominać Nintendo Switch.

Na uwagę zasługuje fakt, że znajdujące się na kontrolerze przyciski zostały wyposażone w podświetlenie LED, przez co granie w ciemności – dla kogoś kto nie jest zaznajomiony z ułożeniem przycisków – nie będzie stanowić problemu. Pod względem technicznym to klasyczny pad do telefonu iPega.

 • Obsługiwane platformy: Android, iOS, PC, (poprzez USB-C także konsole)
 • Łączność: Bluetooth / USB typu C
 • Czas pracy na baterii: do 15 godzin
 • Pojemność akumulatora: 380 mAh
 • Cena: około 130 zł

Gamepad do telefonu to nie tylko iPega

Pady do grania na telefonie, jakie można znaleźć na polskim rynku, wydają się być zdominowane przez różnorakie modele marki iPega. Wśród kontrolerów do grania mobilnego znajdziemy także inne rozwiązania, także dedykowane do grania na telefonie. Mowa tutaj m.in. o GameSir-X2 – padzie do smartfona, który szczególnie przypadł nam do gustu.

GameSir-X2

gamesir x2

Pad do telefonu GameSir-X2 to chyba najlepsza pozycja na naszej liście kontrolerów do grania mobilnego. Urządzenie jest wykonane z materiałów wysokiej jakości, które zostały poprawnie spasowane – pewnie leży w dłoni i dobrze dopasowuje się do telefonu. Dany pad do smartfona został także „wyposażony” w niewielką lukę odseparowującą kontroler od telefonu, co ma ułatwiać cyrkulację powietrza i przeciwdziałać przegrzewaniu się urządzenia, na którym akurat gramy.

Na plus także pojemność baterii, która wynosi aż 500 mAh. Gamepad do telefonu GameSir-X2 bez problemu współpracuje także z wszystkimi popularnymi platformami do grania w chmurze, takimi jak: Nvidia GeForce Now, Google STADIA, LiquidSky, Game Pass, Xbox, xCloud czy Persec.

 • Obsługiwane platformy: Android, iOS
 • Łączność: Bluetooth / USB-C (zależnie od wersji)
 • Czas pracy na baterii: b/d
 • Pojemność akumulatora: 500 mAh
 • Cena: około 270 zł

Razer Kishi

jaki pad do telefonu razer kishi

Razer Kishi to pad do telefonu, który pod pewnymi względami jest wyjątkową pozycją na naszej liście. Jeżeli chodzi o ogólną formę, pad ten przypomina „dwuczęściowe” kontrolery iPega, które wspominaliśmy wyżej – po umieszczeniu w nim telefonu uzyskujemy coś na wzór Nintendo Switch. Na uwagę zasługuje jednak bardzo dobra jakość wykonania, oraz rodzaj użytej łączności.

Gamepad do telefonu Razer Kishi łączy się z naszym urządzeniem nie przez Bluetooth (jak ma to miejsce we wszystkich wspominanych przez nas kontrolerach do telefonu) ale za pośrednictwem USB-C (lub Lightning w wersji dla iOS). W założeniu ma to pozwolić na znaczne zmniejszenie input laga, oraz umożliwia przekazywanie energii z kontrolera do telefonu.

 • Obsługiwane platformy: Android, iOS (osobne wersje dla każdego systemu operacyjnego)
 • Łączność: USB-C / Lightning (w zależności od wersji)
 • Czas pracy na baterii: b/d
 • Pojemność akumulatora: b/d
 • Cena: około 450 zł

SAMSUNG Moga XP5-X+

samsung moga gamepad do telefonu

Samsung Moga XP5-X Plus to nie tylko pad do telefonu Samsung, kontroler współpracuje z wszystkimi współczesnymi urządzeniami z systemem Android. Mogą XP5-X+ ma formę klasycznego gamepada, z doczepianym uchwytem dla smartfona.

Co czyni go wyjątkowym w naszym zestawieniu jaki pad do telefonu wybrać, to obecność wbudowanego powerbanka o pojemności 3000 mAh, który może znacznie wydłużyć czas grania na telefonie. Dany pad do smartfona został wykonany z materiałów wysokiej jakości, także to jedna z lepszych pozycji na naszej liście pad do grania na telefonie.

 • Obsługiwane platformy: Android
 • Łączność: Bluetooth
 • Czas pracy na baterii: b/d
 • Pojemność akumulatora: 3000 mAh
 • Cena: około 430 zł

Jak podłączyć pada Xbox do telefonu?

Żeby podłączyć pada Xbox do telefonu, wystarczy zwykła łączność Bluetooth. Prawie każdy telefon da się bez problemu sparować z kontrolerem od większości popularnych konsol, w tym PS4, PS5 i Xbox. Jednakże, do wygodnej gry konieczny jest uchwyt do pada na telefon. Taki uchwyt, umożliwiający połączenie pada Xbox One i Series X/S do telefonu, prezentujemy poniżej.

Uchwyt na telefon do pada POWERA MOGA Mobile Gaming Clip 2.0

powera moga uchwyt na pada do telefonu

POWERA MOGA to uchwyt do pada na telefon, który jest licencjonowanym produktem Xbox. Jest także odpowiedzią na pytanie, jak podłączyć pada Xbox do telefonu, bowiem umożliwia niezwykle łatwe i solidne umocowanie smartfona do kontrolera od konsoli Microsoft. To najlepszy uchwyt na telefon do pada Xbox.

Microsoft Xbox Wireless Controller – Xbox Series X/S

jaki gamepad do smartfona xbox

Microsoft Xbox Wireless Controller to dobry wybór, jeśli chodzi o pad do telefonu. Kontroler Microsoftu w wersji Xbox Series X/S to dalsze rozwinięcie dobrze znanej formy, w której ergonomia zawsze była na pierwszym miejscu. Po wyposażeniu się w uchwyt do pada na telefon POWERA MOGA, kontroler ten możemy bez problemu używać jako pad do smartfona.

 • Obsługiwane platformy: Android, iOS, PC, Xbox One / Series X/S
 • Łączność: Bluetooth
 • Czas pracy na baterii: do 30 godzin
 • Pojemność akumulatora: baterie AA
 • Cena: około 260 zł

Jak podłączyć pada PS5 DualSense do telefonu?

Podobnie jak w przypadku powyższego kontrolera, żeby podłączyć pada ps5 do telefonu wystarczy zwykła łączność Bluetooth. Jednak żeby w pełni cieszyć się mobilnym graniem na smartfonie przy użyciu gamepada DualSense, konieczny jest uchwyt do pada ps5 na telefon – taki jak prezentowany poniżej uchwyt na telefon do pada iPega DualSense.

Uchwyt do pada na telefon iPega PS5 DualSense

uchwyt ipega na pada

To prosty uchwyt na telefon do pada, który umożliwia pewne zamocowanie smartfona na gamepadzie PS5. Jeżeli twój pad do telefonu to DualSense, uchwyt iPega jest najlepszym rozwiązaniem.

Kontroler bezprzewodowy Sony DualSense

sony dualsense gamepad do smartfona

Kontroler Sony DualSense także może być z sukcesem użyty jako gamepad do telefonu. Po użyciu wspomnianego wyżej uchwytu, mobilne granie na padzie ps5 będzie jak najbardziej możliwe i – co najważniejsze – wygodne. Jednak warto mieć na uwadze, że haptyka oferowana na konsoli PS5 , nie jest dostępna w przypadku grania padem DualSense na telefonie.

 • Obsługiwane platformy: Android, iOS, PS5
 • Łączność: Bluetooth
 • Czas pracy na baterii: do 15 godzin
 • Pojemność akumulatora: 1560 mAh
 • Cena: około 300 zł

Jaki pad do telefonu? Wybór nie jest taki prosty

Mamy nadzieję, że udało nam się wyczerpująco odpowiedzieć na pytanie, jaki pad do telefonu wybrać. Na rynku jest sporo różnych rozwiązań, dlatego wybór wcale nie jest łatwy. Przed wyborem odpowiedniego pada do grania na telefonie, warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją techniczną, żeby upewnić się, czy dany kontroler będzie współpracował z naszym modelem smartfona, oraz obsłuży interesujące nas platformy, np. Nvidia GeForce Now.

Sprawdź nasze inne poradniki i Sprzętownik.

Michał Krajka

Michał Krajka

Nałogowy gracz. Miłośnik japońskich horrorów, Grand Theft Auto Vice City i PlayStation 2. Założyciel GameSouls.pl.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie

Hiveswap: Act 1

Hiveswap: Act 1

Platformy: PC / Producent: WhatPumpkinGames Wersja...

Najlepsze Biurko Gamingowe – Co Wybrać

Najlepsze Biurko Gamingowe – Co Wybrać

Rozpoczynanie przygody z profesjonalnym graniem, streamowaniem, czy też po prostu dłuższym przebywaniem przed komputerem, to coś, na co warto się przygotować. Wiadomo, że wielką rolę gra tutaj odpowiedni sprzęt, natomiast nie jest to jedyny aspekt, na który zwraca się...

Mody do Left 4 Dead 2, które warto sprawdzić

Mody do Left 4 Dead 2, które warto sprawdzić

Połowa siły dzisiejszego Left 4 Dead 2 tkwi w modyfikacjach, jakie możemy zainstalować do gry. Z tej okazji przygotowaliśmy krótki przegląd, w którym przedstawimy ciekawe mody do Left 4 Dead 2, które warto zainstalować. Steam Workshop może pochwalić się tysiącami...

Gry strategiczne na telefon – polecane strategie na Androida i iOS

Gry strategiczne na telefon – polecane strategie na Androida i iOS

Gry strategiczne na telefon to trochę śliski temat. Granie w mobilne gry strategiczne wydaje się w teorii zadaniem na wskroś karkołomnym. Tytuły z tego gatunku wymagają bowiem umiejętności myślenia taktycznego, szybkiego podejmowania ważnych decyzji i setek kliknięć,...

Enlisted [CPP] Many GEOs