Need for Speed Carbon w 2022 – czy jest do czego wracać?

2 lis, 2022

Need for Speed Carbon powstał dawo dawno temu, w 2006 roku. Co prawda, już wtedy seria była wydawanym co roku taśmowcem, jednak poszczególne odsłony (m.in. NFS Underground, NFS Underground 2,  NFS Most Wanted, NFS Carbon) wydawały się bardziej przemyślane i klimatyczne, niż części serii wydawane obecnie.

need for speed carbon camaro

Dzisiaj pochylimy się nad wiekowym Need for Speed Carbon; sprawdzimy jak zestarzała się jedna z ciekawszych odsłon serii o nielegalnych wyścigach, oraz przekonamy się, czy dzisiaj sprawdza się równie dobrze jak kilkanaście lat temu. NFS Carbon był pod pewnymi względami innowacyjny. Oczywiście – w głównej mierze nadal mieliśmy do czynienia z odgrzewanym kotletem w stylu EA, jednak nie można zaprzeczyć, że był to kotlet odgrzany wyjątkowo dobrze.

carbon recenzja Nikki

Need for Speed Carbon – co nowego?

NFS Carbon był bezpośrednią kontynuacją wydanego rok wcześniej NFS Most Wanted (2005). Tyczy się to nie tylko warstwy fabularnej, ale także ogólnych wrażeń płynących z rozgrywki. W Need for Speed Carbon wszystko odbywało się w formie znanej już od Underground 2. Mamy jazdę dowolną, swoją kryjówkę (gdzie znajdują się zakupione pojazdy) i komis samochodowy (gdzie udajemy się celem zakupu nowych maszyn). Historię posuwamy na przód wykonując kolejne wyścigi.

nfs carbon mapa

Nowością w Need for Speed Carbon, względem Most Wanted, był podział mapy na terytoria kontrolowane przez poszczególne gangi samochodowe. Celem zajęcia danego skrawka mapy, należało wykonywać kolejne wyścigi. Wygrana w wyścigach odbywających się na danym terytorium powodowała przejęcie go przez nasz gang. Po zajęciu wszystkich dzielnic należących do wrogiego gangu, mogliśmy stanąć do finalnego wyścigu z bossem – po którym (w razie wygranej) dochodziło do całkowitego wyeliminowania wrogiej grupy. I tak w koło Macieju – aż do finałowego bossa z czerwonym Audi R8.

need for speed carbon tuning bmw

Szybcy i Wściekli w NFS Carbon

Drobny powiew świeżości był zauważalny także w kwestii tuningu samochodów. Generalnie NFS Carbon był chyba ostatnią odsłoną serii, która poziomem modyfikacji nawiązywała do Szybkich i wściekłych – trend w NFS zapoczątkowany przez NFS Underground (2003). Need for Speed Carbon szedł o krok dalej, bo w kwestii wizualnego tuningu pojazdów została wprowadzona interesująca mechanika Autosculpt. Pozwalała ona na dostosowywanie rozmiaru i kształtu poszczególnych elementów karoserii, co nie było możliwe nigdy wcześniej.

need for speed carbon bmw

Autosculpt w Need for Speed Carbon umożliwiał nam zmianę rozmiaru felg i głębokość ich osadzenia. Mogliśmy zmienić wielkość i głębokość wlotów powietrza, rozmiar zderzaka i wiele, wiele innych elementów karoserii. NFS Carbon dawał nam też możliwość wyboru wielkości prześwitu samochodu. Nowości nie ograniczały się jedynie do kwestii wizualnych, ale zahaczały też o sprawy mechaniczne. Mogliśmy m.in.: wybierać długość przełożeń w skrzyni biegów (decydując, czy zależy nam na przyśpieszeniu luba prędkości maksymalnej), oraz decydować czy silnik ma generować większą moc lub moment obrotowy.

tuning camaro

Carbon i Autosculpt

Praktycznie każda modyfikacja mechaniczna szła w pakiecie z możliwością wyboru dodatkowych konfiguracji, z których każda odgrywała kluczową rolę w zachowaniu samochodu na drodze. Co było tym bardziej ważne, że w trakcie rozgrywki w Need for Speed Carbon natrafialiśmy na wiele, różniących się od siebie typów wyścigów; inna konfiguracja mechaniczna sprawdzi się dobrze podczas klasycznego sprintu, a inna podczas driftu w kanionie. Tuning w NFS Carbon wypadał więc (i wciąż wypada) bardzo, bardzo dobrze.

nikki

Wyraziste postacie i Wingmani

Co jeszcze NFS Carbon robi dobrze? Dobrze przedstawia obecne w grze postacie. Poszczególne persony są bardzo wyraziste i odznaczają się unikalnym charakterem, którego mogłyby pozazdrościć inne tytuły, nie skupiające się tak bardzo na wyścigach samochodowych. A skoro o postaciach mowa, to wypada też wspomnieć o mechanice Wingamanów. W trakcie posuwania historii do przodu, zyskamy dostęp do całej masy pomocników, których werbujemy do pomocy na czas wyścigu. Taki wingman może np. blokować przeciwników w trakcie wyścigu, co zapewnia drobną przewagę w kluczowych momentach.

need for speed carbon ps2
Need for Speed Carbon na konsoli PlayStation 2

Kilkunastoletnia grafika Need for Speed Carbon nie straszy tak bardzo

Gra wciąż wygląda całkiem przyzwoicie. Co prawda, wersja na PS2 trochę straszy niską rozdzielczością i wszechobecną pikselozą, jednak NFS Carbon na PC prezentuje się naprawdę nieźle, zwłaszcza po zainstalowaniu Wide Screen Fix. Oczywiście – całość oprawy wizualnej wyraźnie odstaje od współczesnych tytułów, jednak nie wygląda tak źle, by miała odstraszać od ewentualnego powrotu do Need For Speed Carbon.

nfs carbon

Podsumowując – Carbon zestarzał się naprawdę przyzwoicie. Mechanika jazdy wciąż daje frajdę a rozbudowane możliwości tuningu robią wrażenie nawet dzisiaj. Grafika nie straszy i – pod warunkiem, że będziemy się trzymać z daleka od wersji Need for Speed Carbon na PS2 – wciąż momentami potrafi cieszyć oko. To solidna odsłona serii – warto do niej wrócić.

Michał Krajka

Michał Krajka

Nałogowy gracz. Miłośnik japońskich horrorów, Grand Theft Auto Vice City i PlayStation 2. Założyciel GameSouls.pl.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie

Hiveswap: Act 1

Hiveswap: Act 1

Platformy: PC / Producent: WhatPumpkinGames Wersja...

Najlepsze Biurko Gamingowe – Co Wybrać

Najlepsze Biurko Gamingowe – Co Wybrać

Rozpoczynanie przygody z profesjonalnym graniem, streamowaniem, czy też po prostu dłuższym przebywaniem przed komputerem, to coś, na co warto się przygotować. Wiadomo, że wielką rolę gra tutaj odpowiedni sprzęt, natomiast nie jest to jedyny aspekt, na który zwraca się...

Mody do Left 4 Dead 2, które warto sprawdzić

Mody do Left 4 Dead 2, które warto sprawdzić

Połowa siły dzisiejszego Left 4 Dead 2 tkwi w modyfikacjach, jakie możemy zainstalować do gry. Z tej okazji przygotowaliśmy krótki przegląd, w którym przedstawimy ciekawe mody do Left 4 Dead 2, które warto zainstalować. Steam Workshop może pochwalić się tysiącami...

Enlisted [CPP] Many GEOs