Jaki komputer do streamowania?

2 sty, 2023

Gry komputerowe to aktywność, która w ostatnich latach nabrała istotnego wymiaru społecznego. Nie chodzi już tylko o granie w gry, ale o granie do galerii, którą w tym przypadku jest Internet. A streaming to sposób, w jaki się socjalizujemy (a nawet zarabiamy na życie), kiedy gramy. Dzisiaj odpowiemy na pytanie – jaki komputer do streamowania wybrać.

Streaming jest kolejnym skokiem ewolucyjnym w dziedzinie gier. Gdy łącza internetowe poprawiły się na tyle, by dzielić się treściami tak szybko, jak je konsumujemy, a komputery stały się znacznie lepsze, było tylko kwestią czasu, zanim gracze zaczną dzielić się swoimi grami i rozmowami w sieci. Albo ich monologi “inspirowane” tym, co w danym momencie grają. W więcej niż kilku przypadkach, sama gra jest najmniej istotną rzeczą, aby stream był udany. 

jaki komputer do streamowania

Gracze tradycyjnie organizują się wokół czatów i forów: gry są zabawą z dużym komponentem społecznym. Ten wymiar społeczny został wykorzystany przez platformy takie jak Twitch, Google’s YouTube czy Facebook (w mniejszym stopniu), aby zgromadzić ogromną i rosnącą społeczność graczy (i ciekawskich) wokół świata streamingu lub transmisji na żywo.

Jaki komputer do streamowania – co jest potrzebne do transmisji strumieniowej?

W skrócie, potrzebujemy trzech podstawowych elementów do streamowania:

  • Komputer komputer do streamowania stacjonarny lub przenośny. Streaming z konsol wymaga urządzenia przechwytującego, które przeniesie transmisje z PlayStation 4 lub 5 lub Xbox One lub serii X/S lub Nintendo Switch do komputera, który będzie centralnym punktem streamingu. Mała rada: jeśli strumieniujesz z komputera stacjonarnego lub laptopa, najlepiej, aby był to komputer o dużej mocy. Dlaczego komputer do streamowania powinien być mocny? Wyjaśniamy poniżej. 
  • Ponadto będziemy potrzebować mikrofonu, kamery internetowej lub aparatu fotograficznego, a także innych opcjonalnych akcesoriów, takich jak światła lub tła do naszych transmisji. Drugi monitor nie jest złym pomysłem. 
  • Wreszcie, będziemy potrzebować oprogramowania do nadawania, takiego jak Twitch Studio lub OBS (Open Broadcaster Software). 
jaki komputer do streamowania

Komputer do streamowania

Komputery do streamowania, czy to stacjonarne czy laptopy, dzielą się istotą swojej technologii. W pierwszym przypadku nie mamy ograniczeń gabarytowych ani wagowych, natomiast w przypadku laptopów jesteśmy uwarunkowani mobilnością lub poręcznością sprzętu.
Potrzeby są takie same dla obu typów komputerów, choć oczywiście modulowane przez ograniczenia każdej z platform. Przyjrzyjmy się wymaganiom stawianym poszczególnym elementom składowym komputera. 

Jaki procesor do streamowania?

Wydajność procesora będzie w dużej mierze zależała od możliwości naszego komputera do streamowania, który poradzi sobie z wielozadaniowością wymaganą do jednoczesnego grania i nadawania. Transmisja na żywo wymaga pracy ze źródłami wideo i audio, które muszą być przetwarzane w czasie rzeczywistym, aby przekształcić je w strumień wideo, który zasila Twitch, YouTube lub Facebook.

komputer do streamowania

Pod tym względem procesor z co najmniej sześcioma rdzeniami jest idealnym rozwiązaniem dla laptopów. Osiem rdzeni w laptopach jest dużo droższe, ale idealne. W komputerach stacjonarnych osiem lub dziesięć rdzeni to dobry pomysł, jeśli możesz sobie na to pozwolić (Intel przechodzi do dziesięciu rdzeni z Comet Lake-S, ale pozostaje przy ośmiu rdzeniach z Rocket Lake-S). AMD z Ryzen 5000 idzie do 12 rdzeni, a nawet 16 rdzeni. 

Pamiętaj, że mówimy tu o fizycznych rdzeniach. Rdzeni “logicznych” jest w rzeczywistości dwa razy więcej. W każdym razie, sześć to zalecane minimum dla naszego komputera do streamowania. Należy pamiętać, że gry używają od 1-2 do 4 lub więcej z najnowszymi silnikami. Prawdą jest, że karta graficzna wykonuje “ciężką” pracę, ale rdzenie CPU są ważne w “inteligentnych” zadaniach silnika gry, takich jak zarządzanie postaciami lub automatyzacje podczas korzystania z pojazdów, na przykład. Dlatego, jeżeli chodzi o komputer do streamowania, na procesorze nie można oszczędzać.

monitor

Pamięć RAM

Jeśli chodzi o pamięć, w jaką powinien być wyposażony nasz komputer do streamowania, 16 GB to minimalna zalecana ilość. 8 to za mało. 32 GB to bezpieczny zakład. RAM jest niezbędny do wielozadaniowości i jeśli aplikacje mogą przenosić przetwarzanie do pamięci zamiast korzystać z pamięci dyskowej, nawet jeśli jest to SSD, tym lepiej. Ale do tego potrzebujemy dużo pamięci RAM.

Gaming sam już wykorzystuje niektóre z nich. Pamięć RAM zużywają też aplikacje streamingowe, przeglądarki internetowe czy platformy. Jest to ważny problem, który najlepiej rozwiązać w momencie zakupu: później trudniej jest modernizować komputer do streamowania.

Dyski

Tutaj “jedyną” opcją są dyski SSD NVMe. Mówimy “tylko”, ponieważ w rzeczywistości możemy myśleć również o dyskach HDD lub SATA SSD. Jednak wydajność jest znacznie niższa niż w przypadku dysków NVMe. Wydajność dysków pamięci masowej jest również krytyczna dla strumieniowania, co stawia dyski w pozycji znacznego “stresu”, ponieważ muszą one sprostać potrzebom samych gier oraz aplikacji strumieniujących, które jednocześnie będzie uruchamiał komputer do streamowania.

streamowanie

Dodatkowo istnieją opcje nagrywania gier, co dodatkowo obciąża dyski. Zalecana pojemność to 1 TB, głównie dlatego, że dzisiejsze gry wymagają kilkudziesięciu GB lub nawet ponad 100 GB w niektórych przypadkach tylko do przechowywania samej gry. Jeśli wyposażymy nasz komputer do streamowania w dysk 512 GB, prawie na pewno napotkamy problemy z miejscem.

Należy pamiętać, że samo miejsce w pamięci podręcznej i katalogach tymczasowych może wymagać kilkudziesięciu gigabajtów, które będziemy musieli pozostawić jako niezajęte wolne miejsce.

Komputer do streamowania – jaka karta graficzna?

Tutaj mówimy o wymaganiach dla gier 1080p przy 60 fps, jako minimum pożądane. I z wysokim, bardzo wysokim lub ultra wysokim poziomem szczegółowości grafiki. Jest to optimum dla płynnych przełożeń i braku “skoków” lub “szarpnięć”. Platformy streamingowe, w dzisiejszych czasach, zazwyczaj pracują w 1080p, nawet jeśli obsługują wyższe rozdzielczości. Zwiększenie rozdzielczości do 4K czterokrotnie zwiększa zapotrzebowanie na zasoby w porównaniu do FullHD.

karta graficzna RTX

Możemy zdecydować się na kartę NVIDIA RTX 2060 lub nowszą RTX 3060 / RTX 3060 Ti. Te procesory graficzne są w stanie uruchamiać gry w rozdzielczości 1080p z wysoką jakością grafiki i 60 klatkami na sekundę. AMD Radeon RX 5600 XT to wciąż dobra propozycja. Zalecana pamięć graficzna powinna wynosić co najmniej 4 – 6 GB.

Monitor do streamowania: lepiej jeśli używasz dwóch

Monitor do streamowania jest kluczowy dla gier. W rzeczywistości istnieją specjalne ekrany do gier z częstotliwością odświeżania 144 Hz i wyższą. Jeśli chcemy monitorować transmisje na żywo, idealnym rozwiązaniem jest posiadanie drugiego monitora dedykowanego do zarządzania transmisjami strumieniowymi.

W przypadku laptopów wielkość ekranu (15”, 16” lub 17”) będzie miała znaczenie z punktu widzenia komfortu wizualnego oraz przestrzeni dostępnej do instalacji podzespołów i chłodzenia. Modele 17” będą bardziej “pojemne”, aby zmieścić bardziej wymagające pod względem mocy komponenty. Modele 15” będą bardziej kompaktowe, ale będą gorzej chłodzone, jeśli zastosujemy bardzo high-endowe komponenty.

internet do streamowania

Jaki internet do streamowania? Łączność raczej przewodowa niż WiFi

Połączenie z Internetem jest niezbędne do korzystania z gier i przesyłania strumieniowego. Jaki internet do streamowania? Najlepiej jest podłączyć nasz sprzęt za pomocą fizycznego kabla Ethernet. Istnieją połączenia 2,5 GbE lub szybsze, ale tak naprawdę nie jest to konieczne. Jeśli je mamy, to tym lepiej.

Jeśli musisz korzystać z Wi-Fi, lepiej użyj Wi-Fi 6 i w paśmie 5 GHz. Jeśli masz Wi-Fi 6E i kompatybilny router, częstotliwość 6 GHz będzie optymalna. Ważne jest, aby opóźnienia były minimalne i abyśmy mieli symetryczne szerokopasmowe łącza internetowe. Właściwy internet do streamowania to bardzo ważny aspekt przygotowań do transmisji strumieniowej.

komputer do streamowania

Wybierz monitor na podstawie rozdzielczości.

Wybierając monitor, zwróć uwagę przede wszystkim na jego przekątną i częstotliwość odświeżania. Do eSportów idealne są monitory FullHD i najwyższa częstotliwość odświeżania z obsługą G-Sync lub Free Sync.

W przypadku gier w rozdzielczości 1440p lub 4K, monitory będą przedkładać rozdzielczość nad częstotliwość odświeżania. Im wyższa rozdzielczość, tym więcej cali potrzeba do uzyskania tej samej odległości oglądania.

Komputer do streamowania i akcesoria: oświetlenie, kamera internetowa i mikrofon do streamowania

Z rzadkimi wyjątkami, laptopy są wyposażone w kamerę i mikrofon. Możemy użyć tych komponentów do naszych transmisji, ale zazwyczaj lepiej jest kupić jedną lub więcej kamer do nagrywania siebie, a także dobry system mikrofonowy i sprzęt oświetleniowy. Są to niektóre z popularnych akcesoriów do streamerów.

  • Mikrofon do streamowania – najlepiej o geometrii kardioidalnej do zbierania dźwięku. Mikrofony wielokierunkowe mogą odbierać niepożądane dźwięki. Filtr akustyczny złagodzi niektóre z mniej lub bardziej ostrych dźwięków, które wydajemy podczas mówienia lub oddychania.
  • Oświetlenie jest niezbędne dla uzyskania optymalnych wyników transmisji. Zazwyczaj dobrze sprawdza się oświetlenie pierścieniowe. Jeśli mówimy o elementach okuć w przestrzeni, takich jak stół, lepsze oświetlenie z tradycyjnych reflektorów.
  • Kamera internetowa – w jaką będzie wyposażony nasz komputer do streamowania – najlepiej 720p lub 1080p. Poniżej 720p jakość będzie bardzo słaba. 4K, ogólnie rzecz biorąc, chyba że jesteś bardzo wymagający, nie będzie konieczne. Ponadto, im wyższa rozdzielczość, tym większa moc obliczeniowa jest potrzebna w oprogramowaniu strumieniowym do kodowania wideo. Pamiętaj, że niektóre platformy nie obsługują więcej niż 1080p.

Sprawdź inne poradniki publikowane na Game Souls. Czy warto kupić fotel gamingowy?

Redakcja

Redakcja

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie

Hiveswap: Act 1

Hiveswap: Act 1

Platformy: PC / Producent: WhatPumpkinGames Wersja...

Najlepsze Biurko Gamingowe – Co Wybrać

Najlepsze Biurko Gamingowe – Co Wybrać

Rozpoczynanie przygody z profesjonalnym graniem, streamowaniem, czy też po prostu dłuższym przebywaniem przed komputerem, to coś, na co warto się przygotować. Wiadomo, że wielką rolę gra tutaj odpowiedni sprzęt, natomiast nie jest to jedyny aspekt, na który zwraca się...

Mody do Left 4 Dead 2, które warto sprawdzić

Mody do Left 4 Dead 2, które warto sprawdzić

Połowa siły dzisiejszego Left 4 Dead 2 tkwi w modyfikacjach, jakie możemy zainstalować do gry. Z tej okazji przygotowaliśmy krótki przegląd, w którym przedstawimy ciekawe mody do Left 4 Dead 2, które warto zainstalować. Steam Workshop może pochwalić się tysiącami...

Gry strategiczne na telefon – polecane strategie na Androida i iOS

Gry strategiczne na telefon – polecane strategie na Androida i iOS

Gry strategiczne na telefon to trochę śliski temat. Granie w mobilne gry strategiczne wydaje się w teorii zadaniem na wskroś karkołomnym. Tytuły z tego gatunku wymagają bowiem umiejętności myślenia taktycznego, szybkiego podejmowania ważnych decyzji i setek kliknięć,...

Enlisted [CPP] Many GEOs