Jaki monitor do gier, a jaki monitor do pracy?

8 lut, 2022

Codziennie spędzamy przed nim wiele godzin. Wybór idealnego monitora do naszej pracy to kwestia zdrowia i komfortu, ale czy wiesz, który jest dla Ciebie odpowiedni? Oto nasze propozycje dla każdego rodzaju aktywności.

Profesjonalista powinien mieć odpowiednie narzędzia do pracy. Jeśli chodzi o czynności związane z komputerem, to zazwyczaj skupiamy się na mocy używanego komputera stacjonarnego, jego wydajności graficznej czy mobilności danego laptopa, ale co z urządzeniami peryferyjnymi? Ale co z urządzeniami peryferyjnymi?

monitor do pracy jaki wybrać

Spośród nich monitory PC są jednymi z najważniejszych. Będziemy spędzać przed nim niezliczone godziny i chociaż technologia LCD była ogromnym krokiem naprzód w zakresie komfortu i zdrowia w porównaniu ze starymi i migoczącymi modelami kineskopowymi, nie wszystkie płaskie ekrany są takie same, a monitory do gier nie są takie same jak np. monitory 4K UHD.

Jaki monitor do pracy?

Pojawienie się technologii LCD, opartej na technologii sample-and-hold, wyeliminowało za jednym zamachem migreny, na które cierpiały tysiące pracowników biurowych przy starych monitorach lampowych. Obrazy są ostrzejsze i tak stabilne, jak w przypadku fotografii drukowanej, bez migotania czy brzęczenia. Ale jeśli zamierzamy pracować z dużymi blokami tekstu i arkuszami Excela, edytować dokumenty PDF lub programować, ostatnią rzeczą, jakiej chcemy, jest stary ekran 4:3 o rozdzielczości 1 024 x 800 pikseli.

monitor do pracy

Monitor do pracy biurowej – najważniejsze cechy

 1. Rozmiar, który pasuje do naszego biurka. Za mały i nie będzie nam się wygodnie pracowało, za duży i nic innego nie będzie pasowało. 
 2. Wielokrotna regulacja nachylenia. Komfort jest kluczowy, jeśli mamy zamiar spędzić cały dzień przed komputerem.
 3. Panel z powłoką antyodblaskową. Jeśli jesteś w pobliżu okna, docenisz wyrazistość obrazu.
 4. Jeśli korzystasz z systemu wielomonitorowego, poszukaj modelu z wąską ramką, aby zachować poczucie powiększonej przestrzeni roboczej. Dodatkowo, zaoszczędzisz miejsce.
 5. Warto rozważyć model z wejściem HDMI lub nawet VGA. Może być konieczne połączenie z urządzeniami ze starszymi połączeniami, takimi jak niektóre laptopy biznesowe.
ekran dla projektantów

Najważniejsze funkcje monitora do pracy dla projektantów, fotografów i twórców

Tworzenie multimediów często leży na styku ciężkiej pracy biurowej i gier. Wymagana jest maksymalna wszechstronność, ale z dużo wyższą wydajnością niż ta, która jest potrzebna do obsługi tekstu. Będziemy wysyłać bardzo dopracowane wizualnie prace do drukarni i klientów, więc kolor jest kluczowy. Ale to tylko jeden z czynników.
Najlepsze monitory do projektowania graficznego oraz edycji zdjęć i filmów powinny posiadać następujące cechy.

 1. Panel IPS zapewniający maksymalną jakość obrazu. Sprawdź, czy pokrywają one przestrzenie barw sRGB i Adobe w stopniu większym niż 95%. Inne typy paneli (TN lub VA) nie zapewniają odpowiedniej chromatyczności.
 2. Wysoka rozdzielczość. Im więcej pikseli, tym więcej szczegółów. Ponadto można w widoczny sposób pomieścić więcej pasków narzędzi i innych obiektów edycyjnych.
 3. Tablica LUT. Narzędzie to pozwala na ustawienie klucza chromatycznego monitora z wysokim poziomem szczegółowości, co jest koniecznością.
 4. Dobry rozmiar. Komputery ultra panoramiczne stały się ostatnio bardzo popularne, pozwalając na zastąpienie starych zestawów dwumonitorowych jednym ekranem. Są one doskonałym rozwiązaniem dla bardzo dużych przestrzeni roboczych, takich jak te wymagane do edycji zdjęć w wysokiej rozdzielczości.
ekrany

Monitor do gier – czego należy wymagać?

Może jesteś twórcą gier, a może po prostu nie potrafisz zakończyć dnia bez odprężenia się przy grze w najnowsze tytuły. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą, czy entuzjastą gier, czy nawet pracujesz z narzędziami CAD przedstawiamy kilka wskazówek – jakie cechy powinien posiadać idealny monitor do gier, ponieważ ich czysta wydajność sprawia, że są idealne do wymagającej pracy twórczej.

Ze względu na świetne kolory, dobry rozmiar i zazwyczaj wysoką rozdzielczość, monitory do gier są często odpowiednie dla projektantów pracujących z 2D, zdjęciami i wideo. W ten sam sposób, nowoczesne gry są pełne strzelania i eksplozji. Monitor do gier musi być w stanie przedstawić wszystkie te scenariusze i sytuacje, ale przede wszystkim zrobić to z maksymalną prędkością, aby zapewnić płynne doświadczenie. To jest to, czego powinieneś szukać.
   

monitor do gier jaki wybrać

Jakie cechy powinien posiadać dzisiejszy monitor do gier?

 1. Bardzo wysoka częstotliwość odświeżania ekranu, aby uchwycić najwyższą możliwą liczbę FPS. 144 Hz to minimum.
 2. Technologia zmiennego odświeżania ekranu sprawia, że gry są zawsze płynne, nawet jeśli liczba klatek na sekundę spada z powodu akcji. FreeSync jest szeroko rozpowszechniony, ale technologia G-Sync firmy Nvidia idzie o krok dalej, wbudowując sprzęt zarządzający w sam wyświetlacz.
 3. Minimalny czas reakcji. Jest on mierzony w milisekundach i odzwierciedla czas potrzebny na zmianę koloru piksela. Krótki czas reakcji zapewnia obraz z mniejszą ilością smużenia na poruszających się obiektach.
 4. Rozdzielczość odpowiednia do wielkości ekranu. Zbyt mała rozdzielczość i zbyt duży rozmiar prowadzą do powiększenia pikseli, co obniża jakość obrazu.

Właściwie dobrany monitor do gier, pozwoli w pełni cieszyć się wizualnymi wodotryskami, jakie oferują dzisiejsze tytuły. Bezsprzecznie, jeżeli zależy nam na wysokiej płynności wyświetlanego obrazu, nasz monitor do gier powinien być wyposażony w ekran o częstotliwości wyświetlania obrazu na poziomie nie mniejszym niż 144 Hz. Kolejny ważny aspekt, to dobór właściwej rozdzielczości.

Monitor do gier wyposażony w zbyt duży ekran, o zbyt małej rozdzielczości, nie sprawdzi się u osób, które wymagają wysokiej jakości. W drugą stronę także nie ma co przesadzać i przepłacać – wybór zbyt małego monitora do gier, z ekranem o bardzo dużej rozdzielczości, może zbytnio nadwyrężyć portfel, bez odpowiedniego przełożenia na jakość.

Sprawdź także – jaki komputer do streamowania wybrać.

Redakcja

Redakcja

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie

Lista 7 przyjemnych gier na weekendowe posiedzenie

Lista 7 przyjemnych gier na weekendowe posiedzenie

W dzisiejszych czasach dobrem, którego najczęściej brakuje jest właśnie... czas. Ciągłe życie w biegu i niezliczone ilości obowiązków sprawiają, że rzadko można pozwolić sobie na przejście długiej i wciągającej gry przeznaczonej na 80 godzin rozgrywki. Siadając do...

Strategie ekonomiczne – ranking najlepszych city builderów na PC

Strategie ekonomiczne – ranking najlepszych city builderów na PC

W czasach, kiedy rynek gier komputerowych zdominowały strzelanki, karcianki, gry MOBa, RPG akcji oraz e-sport może pojawić się nostalgiczne uczucie tęsknoty za gatunkiem strategie ekonomiczne - starymi, dobrymi citi builderami. Skomplikowane rozgrywki, skupiające się...