Bully: Scholarship Edition – Canis Canem Edit, nie zupełnie “GTA w szkole”

1 kwi, 2023

Bully: Scholarship Edition; Canis Canem Edit; GTA w szkole – unikalny tytuł Rockstar Games miał wiele nazw. Dziś już trochę zapomniany, Bully: Scholarship Edition jest wyjątkowym dziełem na liście tworów studia. Wziął znane z Grand Theft Auto schematy i odtworzył je w zupełnie nowym środowisku, czyniąc niepowtarzalną grę z otwartym światem.

Bully: Scholarship Edition

  • Premiera: 17 października 2006
  • Producent: Rockstar Games
  • Platformy: PS2, X360, Wii, PC, PS3, PS4, AND, iOS
bully

Canis Canem Edit wyszło na świat 17 października 2006 roku, na konsolę PlayStation 2. Gra ukazała się na wielu platformach – XBOX 360 i Nintendo Wii (4 marca 2008), PC (21 października 2008), PS3 (19 grudnia 2012), PS4 (22 marca 2016) i Smartfony (8 grudnia 2016 roku). Widać więc, że Rockstar nie chciał dać ludziom zapomnieć o swoim „nietypowym” dziecku (no i lubi doić kasę z odgrzewanych kilkukrotnie kotletów – patrz GTA V). Mimo to, o Canis Canem Edit mówi się dość rzadko, a część młodszych graczy prawdopodobnie nigdy o niej nie słyszała.

bully scholarship edition

Canis Canem Edit – Bully: Scholarship Edition

Bully: Scholarship Edition zdecydowanie zasługuje na większy rozgłos, dlatego w poniższym artykule przypomnimy ten wyjątkowy tytuł i zwrócimy uwagę na cechy, które wyróżniają go na tle innych gier z otwartym światem. Canis Canem Edit to niepowtarzalna pozycja na liście sandboxów inspirowanych serią Grand Theft Auto, pełna lekkiego humoru, barwnych postaci i różnorodnego gameplayu, który przypadnie do gustu każdemu, rasowemu graczowi.

bully scholarship edition

Protagonistą Canis Canem Edit jest Jimmy Hopkins. Wyrzucany z wielu szkół, nastolatek trafia do Bullworth Academy – elitarnej placówki edukacyjnej, która ma finalnie naprostować najgorsze, nieposłuszne jednostki. W rzeczywistości, Bullworth wydaje się mieć trochę więcej wspólnego z zakładem poprawczym, aniżeli ze szkołą, bowiem przechadzając się po jego terenie natrafimy na całą masę młodocianych przestępców.

canis canem edit

Nie tylko „GTA w szkole”

W bardzo dużym uproszczeniu, Bully: Scholarship Edition można opisać jako GTA w szkole. To gra z otwartym światem, której akcja rozgrywa się na terenie dużej szkoły z internatem i dwóch małych miasteczek znajdujących się w pobliżu. Zamiast samochodów – mamy deskorolki i rowery; zamiast pistoletów – procę i zgniłe jaja; zamiast gangsterów i policji – nauczycieli i szkolnych opryszków. Na podstawowym poziomie, Canis Canem Edit bierze znane z GTA schematy i odtwarza je w zupełnie nowej scenerii, co sprawdza się wyjątkowo dobrze.

bully scholarship edition

Jednakże, twórcy poszli dużo dalej i nie ograniczyli się tylko do prostej kalki. Bully: Scholarship Edition skutecznie odwzorowuje rytm życia w szkole z internatem. Są godziny lekcji, przerwy i czas wolny. Po zmroku nadchodzi cisza nocna i wszyscy mają obowiązek znaleźć się w dormitoriach. Lekcje mają formę drobnych, najczęściej zręcznościowych minigierek; na wychowaniu fizycznym uczymy się nowych ciosów, na chemii wykonujemy proste QTE z mieszaniem składników, a na zajęciach z języka angielskiego składamy wyrazy z podanych liter. Nie trzeba chodzić na zajęcia, ale poprawne zaliczenie poszczególnych przedmiotów odblokowuje drobne perki i udogodnienia.

canis canem edit

Bully: Scholarship Edition to lekka karykatura szkolnej rzeczywistości

Poza lekcjami wykonujemy różne zadania – na wzór misji z Grand Theft Auto. Canis Canem Edit fabularnie jest przemyślaną całością, pełną lekkiego humoru i wyważonych karykatur; zadania dostaniemy m.in. od ohydnej kucharki plującej do jedzenia, od nauczyciela alkoholika nieudolnie kryjącego się z nałogiem i od całej masy innych, barwnych postaci.

bully scholarship edition

Bully: Scholarship Edition skutecznie buduje klimat żyjącej szkoły z internatem. Spotkamy tutaj nie tylko tytułowych „bullies” – młodocianych przestępców gnębiących słabszych, ale także pełne spektrum różnych osobowości. Są przegrani nerdzi, szkolni sportowcy i inne szkolne „subkultury”, które pełnią rolę gangów, z którymi Jimmy Hopkins może mieć dobre stosunki, lub nieco gorsze, w zależności od tego, jak postąpimy w określonych sytuacjach.

bully scholarship edition

Bullworth Academy i dwa miasteczka Canis Canem Edit

Poza Bullworth Academy, w grze znajdziemy też dwa mniejsze miasteczka, które również sprawiają wrażenie tętniących życiem lokacji – trochę karykaturalnych, ale jednak. Znajdziemy tam sklepy, w których wyposażymy się w uzbrojenie (np. zgniłe jaja), lub środek transportu (np. rower). Pieniądze w Canis Canem Edit są bardzo ważne, a gra jest nieco mniej hojna w wynagradzaniu za poszczególne zadania. Dlatego – jak każdy nastolatek – mamy możliwość dorobienia przy wykonywaniu prostych prac. Takich jak np. koszenie trawnika czy rozwożenie gazet. Takie drobne smaczki idealnie współgrają z całym charakterem gry i sprawiają, że Bully: Scholarship Edition jest tytułem bardzo immersyjnym i spójnym.

bully scholarship edition

Mimo kilkunastu lat od premiery, gra zestarzała się bardzo dobrze i poza kilkoma niedociągnięciami graficznymi, dzisiaj gra się w nią równie przyjemnie, jak dawniej. Zadania, jakie przyjdzie nam wykonywać w Bully: Scholarship Edition, są na tyle zróżnicowane, że nie uświadczymy tu zbytniej powtarzalności, a żywe Bullworth Academy sprawia, że chce się eksplorować okolice szkoły.

Jeżeli jakiś cudem przegapiliście Bully: Scholarship Edition i nie mieliście okazji zagrać w ten tytuł wcześniej, warto rozważyć zagranie w Canis Canem Edit. To jedna z lepszych pozycji od Rockstar Games, która jest unikatem wśród gier z otwartym światem.

Michał Krajka

Michał Krajka

Nałogowy gracz. Miłośnik japońskich horrorów, Grand Theft Auto Vice City i PlayStation 2. Założyciel GameSouls.pl.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie

Hiveswap: Act 1

Hiveswap: Act 1

Platformy: PC / Producent: WhatPumpkinGames Wersja...

Najlepsze Biurko Gamingowe – Co Wybrać

Najlepsze Biurko Gamingowe – Co Wybrać

Rozpoczynanie przygody z profesjonalnym graniem, streamowaniem, czy też po prostu dłuższym przebywaniem przed komputerem, to coś, na co warto się przygotować. Wiadomo, że wielką rolę gra tutaj odpowiedni sprzęt, natomiast nie jest to jedyny aspekt, na który zwraca się...

Mody do Left 4 Dead 2, które warto sprawdzić

Mody do Left 4 Dead 2, które warto sprawdzić

Połowa siły dzisiejszego Left 4 Dead 2 tkwi w modyfikacjach, jakie możemy zainstalować do gry. Z tej okazji przygotowaliśmy krótki przegląd, w którym przedstawimy ciekawe mody do Left 4 Dead 2, które warto zainstalować. Steam Workshop może pochwalić się tysiącami...

Gry strategiczne na telefon – polecane strategie na Androida i iOS

Gry strategiczne na telefon – polecane strategie na Androida i iOS

Gry strategiczne na telefon to trochę śliski temat. Granie w mobilne gry strategiczne wydaje się w teorii zadaniem na wskroś karkołomnym. Tytuły z tego gatunku wymagają bowiem umiejętności myślenia taktycznego, szybkiego podejmowania ważnych decyzji i setek kliknięć,...

Enlisted [CPP] Many GEOs