Voidtrain – recenzja gry z pociągiem w próżni

8 paź, 2021

Twórcy horroru Desolate, który może pochwalić się sporą liczbą zadowolonych graczy, stworzyli grę nieco inną niż wiele nowych oglądanych produkcji. Jest to dość ciekawa propozycja dla ludzi poszukujących świeżych pomysłów.

Z pewnością dla tych, którzy lubują się w nieco sarkastycznych komentarzach, które serwuje nam narrator. Także dla fanów gier survivalowych, base building i akcji, gdyż nie brak w niej żadnego z tych elementów. Tu rozgrywka daje nam także nieco możliwości eksploracji ciekawych zakątków świata zawieszonego w próżni, jak i sposobność na wysilenie umysłu podczas rozwiązywania małych łamigłówek.

recenzja voidtrain

Voidtrain to gra, która wciąga klimatem próżni

Wcielając się w rolę mechanika, pasażera i maszynisty małej drezyny, którą później możemy zmienić w prawdziwy pociąg, w Voidtrain rzuceni jesteśmy do świata, gdzie panują prawdziwe próżniowe warunki. Wokół nas, wokół torowiska o lekkich zakrętach, wszystko zdaje się być nieruchome i zawieszone w przestrzeni pozbawionej grawitacji. Wprawdzie jedynym miejscem, gdzie występuje przyciąganie, jest pokład naszego pojazdu. Wprawiając go w ruch oraz zbierając po drodze szereg rozrzuconych wokół torowiska surowców, powoli budujemy kolejne, niezbędne elementy wyposażenia naszej malutkiej drezyny.

Wraz z budowaniem kolejnych urządzeń dokonujemy postępu technologicznego. Wybudowanie wszystkich dostępnych w danym momencie rzeczy odkrywa przed nami kolejne możliwości. W ten sposób dokonujemy nie tylko postępu, ale i odkrywamy nowe surowce, dzięki którym możemy tworzyć bardziej zaawansowane materiały.

Grawitacja według Voidtrain

Wreszcie po podróży przez próżnię docieramy do stacji. Początkowo pozbawionej przeciwników, z każdym kolejnym jej odwiedzeniem napotykamy na zagrożenie. Choć w obecnym stanie akcja Voidtrain w postaci strzelanki jest nieco niedopracowana, jak to czasem bywa z grami wychodzącymi we wczesnym dostępie, to z czasem błędy z pewnością zostaną naprawione, by także w tym elemencie zapewnić graczom najlepsze doznania.

Na stacji grawitacja jest obecna. Tam, po uporaniu się z nieprzyjaciółmi, mamy wiele do zrobienia. W pierwszej kolejności wyciągnięcie ze skrzyń z łupami ich zawartości. Te zdobywamy podczas eksploracji małych wysepek spotykanych w Voidtrain na trasie naszego przejazdu. Dostanie się do nich wymaga przygotowania, a zdobycie skrzyń z łupem rozwiązania zagadek.

recenzja gry voidtrain

W następnej kolejności mamy możliwość sprawdzenia własnego szczęścia, grając w grę slotową, a może i na nieco późniejszym etapie gry, wykupując jedną lub kilka przepowiedni. Te ostatnie, z jednej strony nieco utrudniają nam rozgrywkę, z drugiej pomagają, przykładowo zwiększając ilość napotykanych surowców rozrzuconych wokół torowiska na naszej drodze przejazdu.

W Voidtrain pozbywając się przeciwników zastanych na stacjach, grając w gry slotowe, czy otwierając skrzynie z łupem, zawsze istnieje możliwość zdobycia arsenału lepszej broni, jej ulepszeń i nabojów. Tym sposobem dokonujemy kolejnego progresu, zwiększamy własną siłę ognia. Przydaje się ona również na trasie, gdzie znajdujemy małe zajezdnie prowadzące do wyzwań typu “przetrwanie kolejnej nawałnicy napastników”. Im więcej rund wytrwamy, tym większą nagrodę zdobędziemy. Voidtrain wypada tu całkiem nieźle.

Rozbudowa pociągu jest naprawdę satysfakcjonująca

W końcu, gdy zorganizujemy wystarczającą ilość surowców, na stacjach między przejazdami dokonujemy rozbudowy naszego pojazdu. Zmieniamy drezynę w pociąg z prawdziwego zdarzenia, który możemy zasilać węglem i chłodzić wodą w postaci lodu. Przyspieszać w ten sposób przejazd między stacjami lub wolno przeć do przodu, zbierając po drodze zdatny do wykorzystania materiał.

voidtrain recenzja

Poza wszystkim, co napotkamy podczas rozgrywki w Voidtrain, koniecznie musimy jeszcze zadbać o zapas jedzenia i wody. Mięso zdobywamy, pozbywając się latających wokół naszego pokładu stworzeń. Wodę – zbierając surowce. Ponadto zawsze musimy uporać się z niebezpieczeństwem w postaci latających w próżni, agresywnych stworzeń, które chętnie by nas pożarły lub przynajmniej unieszkodliwiły nasz pociąg, wgryzając się w jego pokład i niszcząc na tyle, ile tylko się da.

Voidtrain jest grą, którą można przechodzić samodzielnie. Progres jest jednak znacznie szybszy, gdy prowadzi się rozgrywkę w kooperacji. Maksymalnie w 4-osobowych drużynach.

Gra została stworzona w Unreal Engine. W pierwszej kolejności dostępna była wyłącznie na Epic Games Store, teraz można ją zakupić także w sklepie Steam. Przedstawiona w pełnym trójwymiarze, prezentuje się bardzo estetycznie. Pozwala na rozgrywkę z wykorzystaniem kamery pierwszoosobowej, jak i zza pleców grywalnej postaci.

Sprawdź inne recenzje publikowane na GameSouls.pl

Redakcja

Redakcja

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie

Lista 7 przyjemnych gier na weekendowe posiedzenie

Lista 7 przyjemnych gier na weekendowe posiedzenie

W dzisiejszych czasach dobrem, którego najczęściej brakuje jest właśnie... czas. Ciągłe życie w biegu i niezliczone ilości obowiązków sprawiają, że rzadko można pozwolić sobie na przejście długiej i wciągającej gry przeznaczonej na 80 godzin rozgrywki. Siadając do...

Strategie ekonomiczne – ranking najlepszych city builderów na PC

Strategie ekonomiczne – ranking najlepszych city builderów na PC

W czasach, kiedy rynek gier komputerowych zdominowały strzelanki, karcianki, gry MOBa, RPG akcji oraz e-sport może pojawić się nostalgiczne uczucie tęsknoty za gatunkiem strategie ekonomiczne - starymi, dobrymi citi builderami. Skomplikowane rozgrywki, skupiające się...