The Medium – genialny horror z odmętów Krakowa od Bloober Team

7 lutego, 2021

the medium bloober team

The Medium – Horror jest zjawiskiem stosunkowo niszowym w polskiej branży gier komputerowych, ale bardzo trudno jest je określić mianem obcego. Gry dedykowane temu gatunkowi były produkowane w Polsce raczej rzadko, a częściej można było mówić raczej o drobnych mrugnięciach okiem w stronę gracza niż o budowaniu faktycznego nastroju grozy.

Przestraszyć potrafiły gry z legendarnej serii Gorky, straszył również Painkiller i NecroVision, ale prawdziwe horrory zaczęły powstawać dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku. Pojawiło się kultowe już poniekąd „Zaginięcie Ethana Cartera”, pojawiło się głośne „KHOLAT”, a gdzieś na drugim planie majaczyło również Bloober Team ze swoim „Layers of Fear„.

the medium horror

Minęło kilka lat i już teraz można śmiało przyznać, że to właśnie Bloober Team dzięki konsekwentnej pracy u podstaw wyrosło do miana nie tylko polskiego, ale i światowego potentata gier grozy, wypuszczając jeszcze takie tytuły jak Observer czy Blair Witch. W lutym 2021 roku premierę miała ich najnowsza gra, „The Medium”, której zdecydowanie warto jest się przyjrzeć.

The Medium – Silent hills of Cracow

„Blair Witch” było grą korzystającą z kultowej dla fanów horroru licencji i było w teorii skazane na sukces, ale w praktyce okazało się, że formuła stosowana przez polskie studio zaczyna się lekko wyczerpywać. Gatunek horroru, w którym jako główny bohater rozwiązujemy zagadki i uciekamy przed potworami, wyraźnie zdążył stracić już swój impet, który zyskał wraz z grami takimi jak Outlast czy Amnesia.

Twórcy bardzo trafnie to wyświechtanie zdiagnozowali, zapowiadając, że ich kolejna gra będzie inna niż wszystkie, a kiedy w sieci zaczęły pojawiać się jej pierwsze zapowiedzi, szybko okazało się, że polskie studio poszło w zupełnie nieoczekiwanym kierunku, odżegnując się od tradycji dwóch wspomnianych serii i w The Medium wracając pamięcią do legendarnej już serii „Silent Hill”.

the medium

Japońskie horrory tej marki cieszą się ogromną renomą wśród fanów gier komputerowych, stanowiąc niezwykłą mieszankę ponurej i surrealistycznej atmosfery, dojrzałej fabuły, trudnej walki o przetrwanie i zagadek logicznych, które były niezwykle wyraziste i mające mnóstwo charakteru. Bloober Team postanowiło skorzystać z tej recepty tylko częściowo, w The Medium stawiając na atmosferę, historię i zagadki kosztem systemu walki, którego w najnowszej grze po prostu nie zaimplementowano.

Krakowski ośrodek Niwa

„The Medium” będzie z pewnością zaskoczeniem dla wielu polskich graczy, ponieważ akcja tej gry dzieje się w Krakowie. Z tego właśnie względu możemy odkryć w niej wiele rozmaitych smaczków i tekstów napisanych w naszym ojczystym języku, co z pewnością dla wielu będzie wielką gratką. Pole do odkrywania ich będzie wyjątkowo szerokie, ponieważ Bloober Team stawia w tej grze na refleksyjną eksplorację, okraszoną ogólnym poczuciem niepokoju, a nie ciągłym podbudowywaniem grozy za pomocą efektownych potworów wyskakujących zewsząd.

bloober team the medium

„The Medium” jest pod tym względem zaskakująco intymne i umożliwia utożsamienie się z główną bohaterką, która jest tytułowym medium i może się kontaktować z duchami. Zdolność ta wiąże się z niezwykle charakterystyczną mechaniką, która mogła być inspirowana właśnie wspomnianym „Silent Hill”. Chodzi tu oczywiście o możliwość przełączania się pomiędzy namacalnym światem rzeczywistym, a ponurym, zniekształconym i zdegenerowanym światem duchów, w którym żyją te udręczone istoty – w The Medium zostało to zrobione naprawdę dobrze.

The Medium perfekcyjnie łączy klimat świata materialnego ze zdegenerowanym wymiarem duchów

Sednem The Medium jest właśnie umiejętne odczytywanie tego, co musimy zrobić w obu światach, eksploracja i poznawanie historii tajemniczego ośrodka Niwa, a także rozwiązywanie różnego rodzaju zagadek, których w „The Medium” absolutnie nie brakuje. Gra została przyjęta bardzo ciepło, choć wielu recenzentom fakt położenia większego nacisku na refleksję i atmosferę zdaje się przeszkadzać.

the medium horror

The Medium silnie zatem polaryzuje, ale bez cienia wątpliwości podoba się graczom, którzy pragną po prostu chłonąć nietuzinkowy klimat i tęskno jest im do „Silent Hill”. Bloober Team może z pewnością uznać swój najnowszy projekt za udany, ale wszystko wskazuje na to, że studio absolutnie nie będzie spoczywać na laurach i bierze się już za następny, jeszcze bardziej ambitny projekt.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Ray-tracing – Czym jest i jak rewolucjonizuje gry?

Ray-tracing – Czym jest i jak rewolucjonizuje gry?

Era fotorealizmu nadchodzi do gier wideo dzięki nowej generacji konsol do gier i kart graficznych, ale czym jest ray-tracing i dlaczego jest to następna wielka rzecz w grafice 3D? Jeśli jesteś w grach wideo, to prawdopodobnie słyszałeś nowy termin, który wydaje się...

Martix Zmartwychwstania – co poszło nie tak?

Martix Zmartwychwstania – co poszło nie tak?

Matrix Zmartwychwstania nie tylko nie podzielił fanów oryginalnej trylogii, ale wręcz zjednoczył ich w jednogłośnym twierdzeniu, że jest to absolutnie najgorszy film, jaki mogli dostać. Ciężko jednak przyznać, że produkcja była szczególnie niskich lotów, zaliczyć ją...

Recenzja gry The Surge 2

Recenzja gry The Surge 2

Katastrofa to dopiero początek podróży w The Surge 2. Niestety samoloty czasem spadają. Takie nieszczęście spotkało bohatera The Surge 2,który w drodze do miasta, po upadku, zawitał do więzienia na przedmieściach miasta Jerycho. W kilka tygodni po katastrofie budzi...

Jak zmienić swój BattleTag

Jak zmienić swój BattleTag

Chęć zmiany nazwy swojego konta czy pseudonimu jest często występującym zjawiskiem w wirtualnym świecie. Czasem stare nicki wydają się dziecinne, nudzą się lub zwyczajnie zmienia się koncepcja użytkownika. Jak rozwiązać ten problem na koncie Battle.net? Czym właściwie...

Recenzja gry The Surge

Recenzja gry The Surge

Gdy na przedmieściach futurystycznego miasta dochodzi do wybuchu, pracownicy fabryczni i roboty zaczynają zachowywać się niezwykle agresywnie. Warren jest jednym z fabrycznych robotników, ale w przeciwieństwie do pozostałych nie utracił świadomych zachowań. Aby...