Resident Evil 4 – przełom w serii RE

2 paź, 2022

Gra Resident Evil 4 ujrzała światło dzienne w 2005 roku. To jedna z najważniejszych odsłon, wprowadziła bowiem ogromny powiew świeżości i zdefiniowała wygląd serii na najbliższe lata. Mechaniki wprowadzone w RE4 na dobre zmieniły wygląd survival horrorów od Capcom.

Resident Evil 4

  • Premiera: 11 stycznia 2005
  • Producent: Capcom
  • Platformy: PS2, GCN, PC, Wii
resident evil 4

W Resident Evil 4 przyjdzie nam pokierować Leonem Kennedym, zdanym z Resident Evil 2. Nasz protagonista trafia do Hiszpanii, gdzie podejmuje misję ratunkową, której celem jest odnalezienie i zabezpieczenie córki prezydenta Stanów Zjednoczonych. Gra całkowicie przemodelowała rozgrywkę i cały gameplay jest mocnym przeciwieństwem tego, co mogliśmy zastać w dotychczasowych odsłonach serii i poprzednim Resident Evil 3.

resident evil 4

Resident Evil 4 przemodelował cały model rozgrywki w serii RE

Świat obserwujemy za pośrednictwem kamery z trzeciej osoby. Twórcy zaprezentowali ciekawe podejście do mechaniki celowania i korzystania z broni. Niemożliwe jest jednoczesne celowanie i poruszanie się, toteż celem zadania ciosu/strzelenia we wrogów, musimy się zatrzymać. Taka mechanika sterowania, choć na pierwszy rzut oka może się wydawać toporna i niewygodna, pełni istotną rolę w budowaniu klimatu niepokoju.

leon kennedy

Drugim i chyba najważniejszym – choć przez niektórych nie do końca lubianym, nowym elementem wprowadzonym w Resident Evil 4, są sami wrogowie. Nie mamy tu do czynienia z bezwolnymi, żywymi trupami. Zombie, na których trafimy w RE4, obdarzeni są już pewnym stopniem inteligencji, który pozwala im korzystać z ostrych narzędzi i innych form uzbrojenia. Uczyniło to rozgrywkę dużo bardziej dynamiczną i pozwoliło na rozbudowę gry, w sposób, który nie byłby możliwy, gdyby twórcy zdecydowali się pozostać przy „klasycznych” zombie.

RE4 Leon

Resident Evil 4 – jedna z najlepszych odsłon serii

RE4 to świetne doświadczenie, pełne mrocznego klimatu i interesującej rozgrywki. Oprawa audiowizualna jest tutaj na topowym poziomie (jak na grę wydaną w 2005 roku). Poszczególne lokacje wyglądają dobrze i współgrają z klimatem horroru. Ścieżka dźwiękowa także nie pozostawia wiele do życzenia i skutecznie podbija atmosferę. W czasie rozgrywki gra przeprowadza nas przez wiele różnorodnych lokacji i dobrze wyważonych starć, toteż posuwanie historii do przodu nie nudzi się.

resident evil 4

Wiele mechanik obecnych w RE4 jest wykorzystywanych do dzisiaj

Czy warto powrócić do RE4? Mimo lekko przestarzałej oprawy graficznej, całość rozgrywki wciąż dotrzymuje kroku współczesnym tytułom z gatunku survival horrorów. A niektóre mechaniki obecne w RE4, są wykorzystywane także przez dzisiejsze gry grozy – np. The Evil Within i toporne celowanie rodem z Resident Evil 4.

To wciąż mocna pozycja na rynku survival horrorów, którą warto poznać.

Michał Krajka

Michał Krajka

Nałogowy gracz. Miłośnik japońskich horrorów, Grand Theft Auto Vice City i PlayStation 2. Założyciel GameSouls.pl.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie

Hiveswap: Act 1

Hiveswap: Act 1

Platformy: PC / Producent: WhatPumpkinGames Wersja...

Najlepsze Biurko Gamingowe – Co Wybrać

Najlepsze Biurko Gamingowe – Co Wybrać

Rozpoczynanie przygody z profesjonalnym graniem, streamowaniem, czy też po prostu dłuższym przebywaniem przed komputerem, to coś, na co warto się przygotować. Wiadomo, że wielką rolę gra tutaj odpowiedni sprzęt, natomiast nie jest to jedyny aspekt, na który zwraca się...

Mody do Left 4 Dead 2, które warto sprawdzić

Mody do Left 4 Dead 2, które warto sprawdzić

Połowa siły dzisiejszego Left 4 Dead 2 tkwi w modyfikacjach, jakie możemy zainstalować do gry. Z tej okazji przygotowaliśmy krótki przegląd, w którym przedstawimy ciekawe mody do Left 4 Dead 2, które warto zainstalować. Steam Workshop może pochwalić się tysiącami...

Gry strategiczne na telefon – polecane strategie na Androida i iOS

Gry strategiczne na telefon – polecane strategie na Androida i iOS

Gry strategiczne na telefon to trochę śliski temat. Granie w mobilne gry strategiczne wydaje się w teorii zadaniem na wskroś karkołomnym. Tytuły z tego gatunku wymagają bowiem umiejętności myślenia taktycznego, szybkiego podejmowania ważnych decyzji i setek kliknięć,...

Enlisted [CPP] Many GEOs