Resident Evil 4 – przełom w serii RE

14 lut, 2022

Gra Resident Evil 4 ujrzała światło dzienne w 2005 roku. To jedna z najważniejszych odsłon, wprowadziła bowiem ogromny powiew świeżości i zdefiniowała wygląd serii na najbliższe lata. Mechaniki wprowadzone w RE4 na dobre zmieniły wygląd survival horrorów od Capcom.

Resident Evil 4

  • Premiera: 11 stycznia 2005
  • Producent: Capcom
  • Platformy: PS2, GCN, PC, Wii
resident evil 4

W Resident Evil 4 przyjdzie nam pokierować Leonem Kennedym, zdanym z Resident Evil 2. Nasz protagonista trafia do Hiszpanii, gdzie podejmuje misję ratunkową, której celem jest odnalezienie i zabezpieczenie córki prezydenta Stanów Zjednoczonych. Gra całkowicie przemodelowała rozgrywkę i cały gameplay jest mocnym przeciwieństwem tego, co mogliśmy zastać w dotychczasowych odsłonach serii i poprzednim Resident Evil 3.

resident evil 4

Resident Evil 4 przemodelował cały model rozgrywki w serii RE

Świat obserwujemy za pośrednictwem kamery z trzeciej osoby. Twórcy zaprezentowali ciekawe podejście do mechaniki celowania i korzystania z broni. Niemożliwe jest jednoczesne celowanie i poruszanie się, toteż celem zadania ciosu/strzelenia we wrogów, musimy się zatrzymać. Taka mechanika sterowania, choć na pierwszy rzut oka może się wydawać toporna i niewygodna, pełni istotną rolę w budowaniu klimatu niepokoju.

leon kennedy

Drugim i chyba najważniejszym – choć przez niektórych nie do końca lubianym, nowym elementem wprowadzonym w Resident Evil 4, są sami wrogowie. Nie mamy tu do czynienia z bezwolnymi, żywymi trupami. Zombie, na których trafimy w RE4, obdarzeni są już pewnym stopniem inteligencji, który pozwala im korzystać z ostrych narzędzi i innych form uzbrojenia. Uczyniło to rozgrywkę dużo bardziej dynamiczną i pozwoliło na rozbudowę gry, w sposób, który nie byłby możliwy, gdyby twórcy zdecydowali się pozostać przy „klasycznych” zombie.

RE4 Leon

Resident Evil 4 – jedna z najlepszych odsłon serii

RE4 to świetne doświadczenie, pełne mrocznego klimatu i interesującej rozgrywki. Oprawa audiowizualna jest tutaj na topowym poziomie (jak na grę wydaną w 2005 roku). Poszczególne lokacje wyglądają dobrze i współgrają z klimatem horroru. Ścieżka dźwiękowa także nie pozostawia wiele do życzenia i skutecznie podbija atmosferę. W czasie rozgrywki gra przeprowadza nas przez wiele różnorodnych lokacji i dobrze wyważonych starć, toteż posuwanie historii do przodu nie nudzi się.

resident evil 4

Wiele mechanik obecnych w RE4 jest wykorzystywanych do dzisiaj

Czy warto powrócić do RE4? Mimo lekko przestarzałej oprawy graficznej, całość rozgrywki wciąż dotrzymuje kroku współczesnym tytułom z gatunku survival horrorów. A niektóre mechaniki obecne w RE4, są wykorzystywane także przez dzisiejsze gry grozy – np. The Evil Within i toporne celowanie rodem z Resident Evil 4.

To wciąż mocna pozycja na rynku survival horrorów, którą warto poznać.

Michał Krajka

Michał Krajka

Nałogowy gracz. Miłośnik japońskich horrorów, Grand Theft Auto Vice City i PlayStation 2. Założyciel GameSouls.pl.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie

Lista 7 przyjemnych gier na weekendowe posiedzenie

Lista 7 przyjemnych gier na weekendowe posiedzenie

W dzisiejszych czasach dobrem, którego najczęściej brakuje jest właśnie... czas. Ciągłe życie w biegu i niezliczone ilości obowiązków sprawiają, że rzadko można pozwolić sobie na przejście długiej i wciągającej gry przeznaczonej na 80 godzin rozgrywki. Siadając do...

Strategie ekonomiczne – ranking najlepszych city builderów na PC

Strategie ekonomiczne – ranking najlepszych city builderów na PC

W czasach, kiedy rynek gier komputerowych zdominowały strzelanki, karcianki, gry MOBa, RPG akcji oraz e-sport może pojawić się nostalgiczne uczucie tęsknoty za gatunkiem strategie ekonomiczne - starymi, dobrymi citi builderami. Skomplikowane rozgrywki, skupiające się...