Ranking najlepszych city builderów na PC

27 sierpnia, 2021

ranking city builderów

W czasach, kiedy rynek gier komputerowych zdominowały strzelanki, karcianki, gry MOBa, RPG akcji oraz e-sport może pojawić się nostalgiczne uczucie tęsknoty za starymi, dobrymi citi builderami. Skomplikowane rozgrywki, skupiające się na ekonomii, ekologii oraz rozwoju cywilizacji. Dla osób, które wolałyby pójść na kompromis, znajdą się również elementy RTS (ang. Real Time Strategy), a nawet survivalowe!

Ranking 8 najlepszych city builderów

Jakie tytuły zachwycają grafiką i możliwościami, a które dodatkowo wzbudzają sentyment? Poniżej znajduje się lista najlepszych citi builderów – tych znanych, jak i tych mniej popularnych, które warte są uwagi.

Anno 1800

anno 1800 citybuilder

Najnowsza część (z 2019 roku) niezwykle popularnej serii, którą zachwycają się miliony graczy z całego świata. Anno 1800 zdecydowanie różni się od poprzednich odsłon tytułu. Twórcy postanowili zrobić coś nieoczekiwanego i zamiast zabierać gracza w futurystyczną przeszłość, zabrali go do XIX wieku.

Piękne porty, statki i industrialne budowle zachwycają szczegółowością, a klimat rozgrywki wciąga gracza na długie godziny doskonałej zabawy. Anno 1800 charakteryzuje się rozbudowaną kampanią fabularną oraz dopracowanym trybem multiplayer. Gracz ma możliwość odkrywać nowe lądy, nawiązywać sojusze, planować sieci logistyczne, zwalczać swoich rywali, a przede wszystkim – rozwijać wspaniałą metropolię. To tylko niewielka część z licznych zalet tego tytułu!

Surviving Mars

surviving mars

Gra, która jest teraz na czasie względem realnego świata i planów kolonizacji Czerwonej Planety. Zadaniem gracza jest przede wszystkim zapewnienie mieszkańcom dostępu do wody, tlenu, jedzenia i innych zasobów niezbędnych do przetrwania. Istotne jest utrzymanie stałego dopływu energii elektrycznej, a także eksploracja Marsa i prowadzenie prac górniczych w celach naukowych. Graczowi pozostawiona jest ogromna swoboda działania, a przyjemność z rozgrywki dodatkowo zwiększona jest przez piękną grafikę, realistyczną mechanikę i klimatyczną muzykę.

Tropico 6

tropico 6 ranking city builderów

Kolejna część znanego citi buildera, która również urzekła graczy. W Tropico 6 ponownie wciela się w El Presidente, którego celem jest rozwój miasta i zapewnienie ludności świetlanej przyszłości. Na gracza czekają tu liczne dylematy oraz problemy, którym będzie musiał sprostać. Wiele decyzji jest trudnych z moralnego punktu widzenia – mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój miasta, ale wzbudzić silne niezadowolenie jego mieszkańców lub nawet zaszkodzić im w pewnym stopniu.

W Tropico 6 rozgrywka jest znacznie bardziej rozbudowana niż w poprzednich częściach i pojawia się możliwość zarządzania kilkoma wyspami, które można łączyć za pomocą sieci transportu. Można także szpiegować państwa całego świata, wykradać ich technologię czy mordować rywali politycznych. Tylko i wyłącznie od gracza zależy czy zostanie zapamiętany jako krwawy dyktator, czy raczej jako wspaniały przywódca ludu.

Age of Empires II: Definitive Edition

age of empires

Klasyka gatunku z 1999 roku teraz została odnowiona. Mowa tu nie tylko o nowoczesnej grafice i obsłudze rozdzielczości 4K, ale o zupełnie nowej zawartości. Wprowadzone zostały 3 nowe kampanie. Zwiększona została również liczba dostępnych nacji, którymi może sterować gracz. Age of Empires przeżywa swoją drugą młodość!

Cities: Skylines

cities skylines

Wciągający i rozbudowany citi builder z piękną grafiką. Tutaj gracz ma do dyspozycji jedynie 32 kilometry kwadratowe terenu, który musi w pełni zagospodarować. Nie może przy tym zapomnieć o zadowoleniu mieszkańców! Nikt nie czuje sie dobrze, jeśli musi mieszkać po sąsiedzku z ogromnym zakładem przemysłowym. Dostępne są liczne rodzaje dróg, strefy mieszkalne, handlowe, przemysłowe, a także podstawowe budynki takie jak posterunek policji, szkoła czy szpital. Cities: Skyline daje graczom niezliczone możliwości rozbudowy wspaniałej metropolii.

Aven Colony

aven colony city builder

Gra pod kątem fabuły zbliżona jest do Surviving Mars. Różnicę stanowi fakt, że tutaj ludzkość opanowała już podróże międzygalaktyczne, a teraz postanowiła skolonizować nową planetę: Aven Prime. Gracz musi zadbać o zadowolenie mieszkańców, którzy kolonizują nieprzyjazną planetę oraz chronić ich przed zagrożeniami ze strony jej pierwotnych mieszkańców. Nie mówiąc już o klimacie, który potrafi być śmiertelnie niebezpieczny. Kampania dla jednego gracza pozwala poznać fascynującą historię Aven Prime i wczuć się w klimat gry.

They Are Billions

they are billions

Jest to całkowicie oryginalna gra, który łączy w sobie RTS, citi buildera, survival oraz elementy Tower Defense. Gra jest niezwykle trudna i sprawia problemy nawet doświadczonym fanom citi builderów. Co jeszcze jest tutaj tak wyjątkowego? Zombie. Całe hordy krwiożerczych trupów, które próbują przedrzeć się przez osłony gracza i zniszyć resztkę ludności. Komu uda się przetrwać w tak ekstremalnych warunkach?

Banished

city builder ranking banished

Gry typu citi builder zazwyczaj skupiają się na futurystycznych miastach czy nawet zupełnie obcych planetach, które trzeba skolonizować. Przeszklone drapacze chmur i statki kosmiczne są tam na porządku dziennym. Do tej pory jedynym wyjątkiem było Anno 1800. Teraz tym śladem podąża Banished, którego akcja rozgrywa się w średniowieczu. Gracz steruje grupą wygnanych ludzi, którzy muszą połączyć siły i wspólnie zbudować własną wioskę gdzieś głęboko w lesie. Wioska musi przerodzić się w piękne miasto, które stanie się istotnym punktem na mapie.

Przy tym wszystkim należy zadbać o własne bezpieczeństwo. W Banished znajdują się liczne elementy survivalu. Warto wspomnieć, że tutaj głównym zasobem są ludzie – a oni są dość delikatni. Chorują, starzeją się, umierają, giną lub uciekają w poszukiwaniu szczęścia. Zadaniem gracza jest zatrzymać ich przy życiu i w dobrym nastroju, aby chętnie pracowali dla dobra ogółu.

Magia citi builderów

Gry typu citi builder ponownie wracają do łask. Coraz więcej graczy się nimi interesuje, a niekiedy pojawiają się nawet na platformach streamingowych typu twitch.tv. Różnorodność na rynku sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – niezależnie od tego czy chce eksplorować obce planety, rozwijać miasta na Ziemi, stawiać na realizm rozgrywki czy przenieść się w czasie w dowolnym kierunku.

Citi buildery są niezwykle klimatyczne i dają ogrom możliwości, a przede wszystkim są gwarancją przyjemnej rozgrywki. Sprawdź nasze inne zestawienia.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Ray-tracing – Czym jest i jak rewolucjonizuje gry?

Ray-tracing – Czym jest i jak rewolucjonizuje gry?

Era fotorealizmu nadchodzi do gier wideo dzięki nowej generacji konsol do gier i kart graficznych, ale czym jest ray-tracing i dlaczego jest to następna wielka rzecz w grafice 3D? Jeśli jesteś w grach wideo, to prawdopodobnie słyszałeś nowy termin, który wydaje się...

Recenzja gry The Surge 2

Recenzja gry The Surge 2

Katastrofa to dopiero początek podróży w The Surge 2. Niestety samoloty czasem spadają. Takie nieszczęście spotkało bohatera The Surge 2,który w drodze do miasta, po upadku, zawitał do więzienia na przedmieściach miasta Jerycho. W kilka tygodni po katastrofie budzi...

Jak zmienić swój BattleTag

Jak zmienić swój BattleTag

Chęć zmiany nazwy swojego konta czy pseudonimu jest często występującym zjawiskiem w wirtualnym świecie. Czasem stare nicki wydają się dziecinne, nudzą się lub zwyczajnie zmienia się koncepcja użytkownika. Jak rozwiązać ten problem na koncie Battle.net? Czym właściwie...

Recenzja gry The Surge

Recenzja gry The Surge

Gdy na przedmieściach futurystycznego miasta dochodzi do wybuchu, pracownicy fabryczni i roboty zaczynają zachowywać się niezwykle agresywnie. Warren jest jednym z fabrycznych robotników, ale w przeciwieństwie do pozostałych nie utracił świadomych zachowań. Aby...

Na czym polega rozwój postaci w New World? Jak rozwijać postać

Na czym polega rozwój postaci w New World? Jak rozwijać postać

Nowa gra od Amazonu oferuje ogromny, otwarty świat i wiele możliwości rozwoju postaci. Epickie przygody i wyzwania czekają na gracza, a ich stopniowe wypełnianie pozwoli poznawać nowe umiejętności. Jakie są kategorie rozwoju postaci i na co wpływają poszczególne...