Poradnik Among Us – jak zacząć grać i wygrywać?

22 maj, 2022

“Among Us” jest niepozorną grą, o której długo było cicho, aż w końcu wspięła się niemal na szczyty popularności i podbija Internet. To prosta gra Indie, która nie ma wspaniałej grafiki, ale wyróżnia się wciągającą rozgrywką i świetną zabawą dla wszystkich graczy.

Czym dokładnie jest Among Us?

Na spotkaniach planszówkowych i na konwentach typu Pyrkon czy Falkon często można spotkać grupy graczy dyskutujących z podekscytowaniem przy tytułach takich jak “Mafia” czy “Rebel”. “Among Us” jest wzorowana na tych właśnie grach.
Gracze wcielają się w role astronautów, którzy są członkami załogi (ang. Crewmate), a ich celem jest przygotować statek kosmiczny do startu. W związku z tym wykonują przydzielone im zadania.

among us impostor jak grac

Nie byłoby w tym nic trudnego, gdyby wśród nich nie było sabotażystów (ang. Impostor), którzy są kosmitami próbującymi pozbyć się załogi i pokrzyżować jej plany.
Pomiędzy kolejnymi turami jest czas na dyskusje, podczas których gracze muszą odkryć kto jest sabotażystą, a jednocześnie przekonać innych o swojej niewinności i chęci współpracy. Jest to doskonały sposób na ćwiczenie umiejętności merytorycznych, szlifowanie sztuki kłamstwa oraz trening w rozpoznawaniu osób fałszywych.

W rozgrywce może brać udział maksymalnie 10 graczy, z czego 1-3 osoby są sabotażystami. Gracze są informowani o swojej roli przez system i nikt inny nie ma możliwości zobaczenia tej wiadomości. Jedynie Imposterzy znają się wzajemnie.

Osoba tworząca daną rozgrywkę może skonfigurować ją według własnych preferencji. Określa ilość zadań krótkich, średnich i długich, a także ustawia czas na głosowanie i dyskusje oraz wiele innych zmiennych.
Długie zadania utrudniają rozgrywkę członkom załogi i ułatwiają ją sabotażystom. Skrócenie czasu na podejmowanie decyzji podnosi emocje towarzyszące każdej dyskusji.

among us jak grac

Porady dla Crewmate’a doskonałego

Nie powinien poruszać się samotnie

Nie tylko naraża się w ten sposób na atak Impostera, ale rzuca na siebie podejrzenie reszty grupy. Co robił w czasie, kiedy nikt go nie widział? Gdzie był i dlaczego się chował? Może to on zabił naszego towarzysza?

Imposterzy tylko czekają na kogoś, kto oddzieli się od grupy. Obecność innego astronauty nie tylko zwiększy bezpieczeństwo, ale też w pewnym stopniu zagwarantuje alibi. Należy również pamiętać o kamerach, które obejmują część mapy. Ich zapis nie jest przechowywany, ale pokazuje obraz na żywo graczowi znajdującemu się aktualnie przy ekranie.

Nie wzbudza podejrzeń poprzez niewłaściwe zachowanie

Stawanie blisko wyłomów, dziur czy kanałów wentylacyjnych jest podejrzane, bo tylko Imposterzy z nich korzystają. Lepiej unikać takich miejsc.

Jednocześnie warto naprawiać uszkodzone systemy i nie biegać przy tym zbyt dużo. Szybki bieg może być podejrzany, szczególnie jeśli ktoś zobaczy biegnącą postać tylko przez ułamek sekundy.

Odnalezienie ciała Crewmate’a powinno natychmiast zostać zakomunikowane reszcie załogi. Jeśli ktoś zostanie zauważony przy martwym astronaucie, natychmiast stanie się głównym podejrzanym. Zwłaszcza, jeśli nie oznajmił innych o swoim odkryciu.

emergency meeting jak grac amogus

Zapoznanie się z mapami

W “Among Us” dostępne są trzy mapy, więc nauczenie się ich rozkładu nie jest żadnym problemem. Zapamiętanie rozmieszczenia przejść Imposterów oraz rozkład pomieszczeń pomogą w rozgrywce. Ułatwią dyskusję oraz analizowanie zachowań poszczególnych graczy. Możesz informować załogę o tym, w stronę jakiego pomieszczenia o danej porze kierował się konkretny gracz, co ułatwi dokładniejsze rozrysowanie całej sytuacji i przybliży astronautów do złapania przynajmniej jednego sabotażysty.

Unika używania przycisku Emergency Button

Ten magiczny przycisk kończy rundę w chwili naciśnięcia i zwołuje nadzwyczajne zebranie. Używany jest w sytuacji, kiedy ktoś przyłapie Impostera na gorącym uczynku lub ma całkowitą pewność co do jego tożsamości.
Nadużywanie tej funkcji jest źle widziane przez graczy, szczególnie, że źle użyty działa na korzyść kosmitów. Jeśli zdołali zabić kogoś przed użyciem przycisku, to nie ma możliwości, aby zostali zdemaskowani.

Gracze korzystający z Emergency Button często traktowani są jako sabotażyści, którzy chcą oddalić od siebie podejrzenia, więc zwołują zebranie, aby próbować obciążyć kogoś z załogi.

Obserwuje całą załogę i nikomu nie ufa

Alibi, obecność poszczególnych astronautów oraz kto był w pobliżu miejsca zbrodni to tylko nieliczne rzeczy, które należy mieć na uwadze. Istotne jest także zachowanie towarzyszy. Warto czasem śledzić podejrzanych osobników, aby sprawdzić, czy wykonują zadania (Imposterzy mogą, ale nie muszą ich wykonywać). Istotne jest także czy nie robią tego zbyt długo lub zbyt krótko – w takich sytuacjach mogą jedynie udawać.

jak grać w among us

Obserwując kogoś przy pracy warto przyjrzeć się paskowi postępu. Jeśli ktoś wykonuje zadanie, a pasek stoi w miejscu, to znaczy, że jedynie udaje i z pewnością jest Imposterem. Czasem sabotażyści próbują realizować zadania, których nie ma na liście. To też jest wyjątkowo podejrzane zachowanie.

Crewmate Among Us Przykłada się do wykonywania zadań

Wykonanie zadań zanim kosmici zabiją określoną liczbę graczy jest jednym z dwóch warunków wygranej rozgrywki. Nawet jeśli Crewmate zginie i stanie się duchem, powinien kontynuować wykonywanie powierzonych mu zadań.
Drugim sposobem jest zdemaskowanie wszystkich sabotażystów nim będzie za późno.
Należy pamiętać, że jeśli zostanie dwóch astronautów i dwóch sabotażystów lub jeden astronauta i jeden sabotażysta, to rozgrywka zostanie przegrana.

Głosowanie i zaufanie

W “Among Us” nigdy nie można nikomu zaufać. Nie ważne czy to najlepszy przyjaciel, żona, dziewczyna czy rodzeństwo. Każdy może być zdrajcą i tego należy się trzymać.
Dobry Crewmate potrafi przekonywać ludzi do swoich racji, a w znacznej mierze osiąga się to pewnością w głosie, zadawaniem pytań o obecność poszczególnych graczy w danym czasie i okazywaniu chęci wygranej. Oznacza to również, że jeśli astronauta nie ma pewności kto jest sabotażystą, nie powinien głosować za czyimś wyrzuceniem ze statku. Omyłkowe wskazanie na uczciwego astronautę znacząco zmniejsza szanse na wygraną!

jak grać w among us

Among Us jak grać – Wskazówki dla Impostora nieuchwytnego

Zna sposoby działania Crewmate’ów

Poznanie rozgrywki od strony astronauty, a także zaznajomienie się z dostępnymi dla nich misjami i sposobem wykonywania zadań jest niezbędne dla każdego Impostora. Tylko w ten sposób można udawać zaangażowanego sprzymierzeńca, któremu zależy na wygraniu rozgrywki. Tym samym odsuwa od siebie część podejrzeń i zyskuje więcej swobody w przeprowadzaniu skutecznego sabotażu.

Zawsze jest spokojny i pewny siebie

Z pewnością i stanowczością potrafi opowiedzieć gdzie był w danej rundzie, co robił i kogo widział. Nawet, jeśli nie ma to nic wspólnego ze stanem faktycznym. Podnoszenie głosu na innych astronautów budzi podejrzenia i może zdemaskować narwanego Impostera.
Podczas dyskusji pomiędzy rundami udziela się i zadaje pytania. Czasami przejmuje inicjatywę przedstawiając trafne spostrzeżenia i ostrożnie zasiewa ziarno niepewności wśród innych graczy. Kłamstwo jest nieodzownym elementem “Among Us”. Warto się w nim doskonalić i nie pozwolić przyłapać na fałszywych zeznaniach.

Impostor Among Us – Wyczucie sabotażysty

Impostorzy posiadają zestaw umiejętności, który aktywuje się w określonym czasie. Należy nauczyć się właściwie ich używać. Pomaga to w maksymalizowaniu korzyści płynących z takich zdolności jak wyłączenie światła, zamknięcie drzwi automatycznych czy uszkodzenie reaktora. Najważniejszą umiejętnością Impostera jest zabójstwo. Żeby go dokonać wystarczy stanąć przy innym graczu i nacisnąć przycisk “Kill”, który pojawi się na ekranie. Dobry Impostor dokona tego czynu bez świadków, którzy mogliby go następnie zdemaskować.

Każdą z czynności można wykonać jedynie raz na jakiś czas, dlatego warto rozsądnie z nich korzystać. Optymalny okres dla używania dowolnych umiejętności to mniej-więcej połowa rundy. Na początku nie ma możliwości zabicia nikogo, ponieważ ta opcja jest jeszcze niedostępna. Pod koniec może zabraknąć czasu i sabotaż również na nic się nie zda.

Sztuka zabijania i manipulacji ludźmi

Im więcej osób zabije Imposter, tym lepiej! Jeśli astronauci stoją tłumnie obok siebie również można pokusić się o szybkie morderstwo. W takiej sytuacji każdy z obecnych będzie podejrzany. Nikt nie będzie w stanie wskazać sabotażysty.

jak grać w among us

Pewność siebie i wspieranie graczy, którzy wskazują na niewłaściwe osoby jako na zdrajców to doskonała metoda. Wystarczy wziąć stronę astronauty, który podejrzewa innego Crewmate’a, aby zaognić sytuację i odsunąć od siebie podejrzenia załogi.
Mimo wszystko najważniejsze jest, aby zawsze mieć przyzwoite alibi i nie mieć świadków swoich czynów.

Among Us – Fenomen ostatnich lat

“Among Us” zyskało miliony graczy na całym świecie, a gra sama w sobie dostarcza ogromnych emocji i potrafi wciągnąć na długie godziny.
Nie jest to jednak zmarnowany czas, ponieważ gracz zdobywa cenne doświadczenie, uczy się przekonywać ludzi do swoich racji, manipulować nimi i obracać wszystko na swoją korzyść, a także zwyczajnie zyskuje swobodę w komunikacji i porozumiewaniu się z drugim człowiekiem.

Sprawdź nasze inne poradniki do gier.

Redakcja

Redakcja

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie

Hiveswap: Act 1

Hiveswap: Act 1

Platformy: PC / Producent: WhatPumpkinGames Wersja...

Najlepsze Biurko Gamingowe – Co Wybrać

Najlepsze Biurko Gamingowe – Co Wybrać

Rozpoczynanie przygody z profesjonalnym graniem, streamowaniem, czy też po prostu dłuższym przebywaniem przed komputerem, to coś, na co warto się przygotować. Wiadomo, że wielką rolę gra tutaj odpowiedni sprzęt, natomiast nie jest to jedyny aspekt, na który zwraca się...

Mody do Left 4 Dead 2, które warto sprawdzić

Mody do Left 4 Dead 2, które warto sprawdzić

Połowa siły dzisiejszego Left 4 Dead 2 tkwi w modyfikacjach, jakie możemy zainstalować do gry. Z tej okazji przygotowaliśmy krótki przegląd, w którym przedstawimy ciekawe mody do Left 4 Dead 2, które warto zainstalować. Steam Workshop może pochwalić się tysiącami...

Gry strategiczne na telefon – polecane strategie na Androida i iOS

Gry strategiczne na telefon – polecane strategie na Androida i iOS

Gry strategiczne na telefon to trochę śliski temat. Granie w mobilne gry strategiczne wydaje się w teorii zadaniem na wskroś karkołomnym. Tytuły z tego gatunku wymagają bowiem umiejętności myślenia taktycznego, szybkiego podejmowania ważnych decyzji i setek kliknięć,...

Enlisted [CPP] Many GEOs