O co chodzi? – Dead By Daylight

31 sierpnia, 2021

dead by daylight o co chodzi

O co chodzi w Dead By Daylight? Czy warto zagrać w DBD? Mimo kilku lat na karku, gra studia Behaviour Entertainment wciąż może się pochwalić częstymi aktualizacjami i napływem nowej treści. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie, o co chodzi w Dead By Daylight i czy warto poświęcić tej grze trochę czasu.

Dead By Daylight swoją premierę zaliczyło 14 czerwca 2016 roku. Na przestrzeni lat gra zyskała wiele aktualizacji, które wprowadziły masę nowych postaci i zmodyfikowały wachlarze dostępnych perków, jednak ogólny schemat rozgrywki pozostał niezmieniony. Gra jest swoistym unikatem na rynku survival horrorów i może się pochwalić sporą liczbą wyjątkowych rozwiązań; przy czym jest wciąż bardzo przystępna dla początkujących graczy. Więc o co chodzi w Dead By Daylight?

dead by daylight

DBD jest survival horrorem z asymetrycznym trybem rozgrywki wieloosobowej. Po jednej stronie mamy grupę 4 Ocalałych, których jedynym celem jest ucieczka ze szczelnie ogrodzonego rejonu. Po drugiej stronie jest 1 przerażający Zabójca, który ma tylko jedno zadanie – zabić wszystkich Ocalałych, składając ich w ofierze dla Bytu (The Entity). Nie znaczy to jednak, że Ocalali nie mają żadnej możliwości wpłynięcia na swój los.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej – głównym zadaniem Ocalałych w Dead By Daylight jest ucieczka. W czasie meczu, zarówno Ocalali, jak i Zabójca, zamknięci są na dokładnie ogrodzonej mapie. Lokacja jest szczelna ze wszystkich stron, istnieje jednak sposób ucieczki; dwie bramy, zasilane prądem dostarczanym z generatorów (zwykle 4 lub 5, zależnie od mapy). Pozostaje jednak problem – generatory zasilające bramy, domyślnie są zepsute.

Dead By Daylight  – o co chodzi z generatorami?

I tutaj jest pole do popisu dla Ocalałych. Ich zadaniem jest naprawienie wszystkich generatorów, co przywróci zasilanie do Bram. Potem pozostaje tylko je otworzyć i… tyle – droga wolna, można uciekać. Mimo, że cały proces brzmi stosunkowo prosto (naprawić generatory – otworzyć bramę – uciekać) to obecność Zabójcy znacznie wszystko komplikuje; pamiętajmy, że zadaniem tego osobnika jest zamordować wszystkich Ocalałych.

dead by daylight właz
Źródło: https://deadbydaylight.com/

Zabójca – którym także kieruje gracz – ma jeden główny cel, polegający na złożeniu wszystkich ocalałych w ofierze. W czasie rozgrywki Zabójca w Dead By Daylight musi ranić i powalać Ocalałych, a następnie ich podnosić i wieszać na specjalnych hakach. Powieszony na haku ocalały może się z niego sam zdjąć (4% szans na powodzenia), lub poczekać na pomoc – aż nie zdejmie go któryś z pozostałych ocalałych. Każdy ocalały, bez konsekwencji może zostać powieszony na haku dwa razy – trzecie powieszenie kończy się śmiercią i złożeniem Ocalałego w ofierze dla Bytu (The Entity).

W Dead By Daylight przyjemnie gra się zarówno Zabójcą, jak i jednym z Ocalałych

O co chodzi w Dead By Daylight – mamy więc rozgrywkę, w której z jednej strony Ocalali naprawiają generatory, a Zabójca chodzi po mapie, szuka ich i próbuje po kolei wieszać na rytualnych hakach i składać w ofierze dla The Entity. Ocaleni co prawda nie mogą stanąć do bezpośredniej walki z Zabójcą (w takim starciu byliby całkowicie bez szans), mają jednak drobne ułatwienia – jak porozstawiane po mapie przeszkody utrudniające Zabójcy pościg; – czy szafki pozwalające ukryć się przed wzrokiem Zabójcy, w zbyt gorącym momencie.

o co chodzi dead by daylight czy warto
Źródło: https://deadbydaylight.com/

Dodatkowo każda postać Ocalałego i każdy Zabójca, ma swoje unikalne perki i moce specjalne, które wymuszają zmianę stylu gry w zależności od tego, kim i przeciw komu gramy. Dead By Daylight ma jeszcze kilka elementów, które dodatkowo wzbogacają gameplay (jak właz czy możliwość korzystania z przeróżnych przedmiotów), jednak nie jest to już wiedza niezbędna do tego, aby wiedzieć o co chodzi w Dead By Daylight.

DBD Czy warto?

Dość powiedzieć, że DBD jest świetnym survival horrorem, który sprawdzi się genialnie podczas gry w pojedynkę (korzystając z matchmakingu, który dobiera nam losowych graczy z internetu), oraz podczas dłuższych posiedzeń z grupą znajomych. To dobry wybór bez względu na liczbę osób, jaką mamy do gry – świetnie gra się w grupie 2, ale także 5 osób.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Ray-tracing – Czym jest i jak rewolucjonizuje gry?

Ray-tracing – Czym jest i jak rewolucjonizuje gry?

Era fotorealizmu nadchodzi do gier wideo dzięki nowej generacji konsol do gier i kart graficznych, ale czym jest ray-tracing i dlaczego jest to następna wielka rzecz w grafice 3D? Jeśli jesteś w grach wideo, to prawdopodobnie słyszałeś nowy termin, który wydaje się...

Martix Zmartwychwstania – co poszło nie tak?

Martix Zmartwychwstania – co poszło nie tak?

Matrix Zmartwychwstania nie tylko nie podzielił fanów oryginalnej trylogii, ale wręcz zjednoczył ich w jednogłośnym twierdzeniu, że jest to absolutnie najgorszy film, jaki mogli dostać. Ciężko jednak przyznać, że produkcja była szczególnie niskich lotów, zaliczyć ją...

Recenzja gry The Surge 2

Recenzja gry The Surge 2

Katastrofa to dopiero początek podróży w The Surge 2. Niestety samoloty czasem spadają. Takie nieszczęście spotkało bohatera The Surge 2,który w drodze do miasta, po upadku, zawitał do więzienia na przedmieściach miasta Jerycho. W kilka tygodni po katastrofie budzi...

Jak zmienić swój BattleTag

Jak zmienić swój BattleTag

Chęć zmiany nazwy swojego konta czy pseudonimu jest często występującym zjawiskiem w wirtualnym świecie. Czasem stare nicki wydają się dziecinne, nudzą się lub zwyczajnie zmienia się koncepcja użytkownika. Jak rozwiązać ten problem na koncie Battle.net? Czym właściwie...

Recenzja gry The Surge

Recenzja gry The Surge

Gdy na przedmieściach futurystycznego miasta dochodzi do wybuchu, pracownicy fabryczni i roboty zaczynają zachowywać się niezwykle agresywnie. Warren jest jednym z fabrycznych robotników, ale w przeciwieństwie do pozostałych nie utracił świadomych zachowań. Aby...