Klub 27 – czym jest i jaki ma sekret?

4 lut, 2022

W kulturze masowej mianem Klubu 27 określani są znani i wielcy muzycy, którzy zmarli w wieku 27 lat. Wśród ludzi powstało silne przekonanie, że najwspanialsi artyści umierają w tym samym wieku, ponieważ ciąży nad nimi fatum.

Mimo, że ludzie umierają w różnym wieku, to fakt, że tak ogromna liczba znanych muzyków zmarła w wieku 27 lat daje do myślenia. Powstały liczne przesądy, a nawet prowadzono badania naukowe na ten temat. Ta niezwykła zbieżność do tej pory nie została wyjaśniona.

Skąd wziął się Klub 27?

W latach 1969 – 1971 zmarli tacy artyści jak Alan Wilson, Jim Morrison, Brian Jones czy Jimi Hendrix. W tamtym okresie wiek muzyków był pominięty przez media, a jeśli już pojawiała się jakaś wzmianka, to uznawana była jedynie za nieistotną ciekawostkę.

jimi hendrix

Wszystko zmieniło się w 1994 roku, kiedy zmarł Kurt Cobain. To właśnie wtedy Klub 27 nabrał rozgłosu za sprawą magazynów, gazet i radia. Nie bez znaczenia były też słowa matki lidera Nirvany, która powiedziała: “Już go nie ma i dołączył do tego głupiego klubu. Mówiłam mu, żeby do niego nie dołączał.”
Tutaj pojawiły się liczne interpretacje słów kobiety. Jedni wskazywali, że mówiła o Jimie Morrisonie i Jimim Hendrixie, którzy zmarli w wieku 27 lat. Inni wskazywali na fakt, że samobójstwo popełnili dwaj wujkowie Kurta Cobaina. Niektórzy fani teorii spiskowych stwierdzili, że wokalista zastrzelił się jedynie po to, aby dołączyć do legendarnego klubu.

O Klubie 27 było głośno jeszcze parę lat po śmierci Kurta Cobaina. Następnie temat ucichł i rozpłynął się. Wszystko to na nowo rozbrzmiało w 2011 roku, kiedy zmarła Amy Winehouse.

Kto znajduje się w feralnym Klubie 27?

Lista muzyków, którzy do niego dołączyli jest przerażająco długa. Znajduje się w nim 51 nazwisk, z czego ostatni przypadek miał miejse 12 lipca 2020 roku. Nieszczęśnikiem był wokalista zespołu rockowego, Benjamin Keough. Zmarł w wyniku postrzelenia po podjętej próbie samobójczej.

amy winehouse klub 27

Wśród popularniejszych nazwisk, które można znaleźć w Klubie 27, znajdują się takie sławy jak:
Brian Jones (3 lipca 1969 roku, utonięcie w basenie) – współzałożyciel The Rolling Stones
Jimi Hendrix (18 września 1970 roku, zatrucie środkami nasennymi) – pionier gry na gitarze elektrycznej
Janis Joplin (4 października 1970 roku, przedawkowanie heroiny) – liderka, wokalistka i autorka tekstów zespołu Kozmic Blues Band
Jim Morrison (3 lipca 1971 roku, zawał serca) – wokalista i autor tekstów zespołu The Doors
Roger Lee Durham (27 lipca 1973 roku, upadek z konia) – wokalista i perkusista zespołu Bloodstone
Kurt Cobain (5 kwietnia 1994 roku, samobójstwo) – lider, wokalista, gitarzysta i autor tekstów zespołu Nirvana
Amy Winehouse (23 lipca 2011 roku, zatrucie alkoholem) – wokalistka, autorka tekstów piosenek

Fatum Klub 27

Powyżej został przedstawiony tylko przykładowy fragment listy członków legendarnego Klubu 27. Krążą na jego temat liczne mity i przesądy, stał się także elementem licznych teorii spiskowych. Czy któraś z nich jest prawdziwa? Wiadomy jest jedynie fakt, że znani artyści niepokojąco często umierają w wieku 27 lat, a przyczyny ich śmierci są zróżnicowane. Czy uda się kiedykolwiek przełamać tę nieszczęśliwą serię, która trwa już od 1892 roku? Tego nie wiadomo.

Redakcja

Redakcja

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie

Lista 7 przyjemnych gier na weekendowe posiedzenie

Lista 7 przyjemnych gier na weekendowe posiedzenie

W dzisiejszych czasach dobrem, którego najczęściej brakuje jest właśnie... czas. Ciągłe życie w biegu i niezliczone ilości obowiązków sprawiają, że rzadko można pozwolić sobie na przejście długiej i wciągającej gry przeznaczonej na 80 godzin rozgrywki. Siadając do...

Strategie ekonomiczne – ranking najlepszych city builderów na PC

Strategie ekonomiczne – ranking najlepszych city builderów na PC

W czasach, kiedy rynek gier komputerowych zdominowały strzelanki, karcianki, gry MOBa, RPG akcji oraz e-sport może pojawić się nostalgiczne uczucie tęsknoty za gatunkiem strategie ekonomiczne - starymi, dobrymi citi builderami. Skomplikowane rozgrywki, skupiające się...