Gry przeglądarkowe strategiczne na przykładzie Forge of Empires

28 mar, 2021

Gry przeglądarkowe strategiczne, które są zaprojektowane z myślą o graniu przez przeglądarkę internetową, są znakomitą formą spędzania wolnego czasu dla graczy, którzy oczekują przede wszystkim wyśmienitej, czasochłonnej rozgrywki, która jednak nie wymaga od nich większego zaangażowania.

Próg wejścia w tych tytułach bywa jednak dosyć wysoki, a pełne zrozumienie zasad rozgrywki i całej jej specyfiki może wymagać od nas zaskakująco dużo cierpliwości i dystansu do tego, co właściwie dzieje się na ekranie.

elvenar strategie przeglądarkowe
Elvenar

Jedno wydaje się być oczywiste – warto, ponieważ strategiczne gry przeglądarkowe zapewniają masę wyśmienitej rozrywki przy minimum zaangażowania i potrafią w ogromnym stopniu ubarwić nasz dzień. Najłatwiej jest je omówić na przykładzie najpopularniejszej z nich, czyli Forge of Empires, ale wskazówki i porady tutaj zawarte mogą być śmiało zastosowane także do innych tytułów, takich jak Plemiona, Grepolis czy Elvenar.

Specyfika strategicznych gier przeglądarkowych

Gry przeglądarkowe strategiczne charakteryzują się zazwyczaj podobnymi zasadami, ale skrajnie unikalnym światem przedstawionym, który odróżnia je od reszty i zachęca graczy do zatopienia się w nim. Forge of Empires stawia pod tym względem na absurdalny wręcz rozmach, oferując nam możliwość rozbudowywania swojej osady od czasów epoki kamienia łupanego, przez czasy nam współczesne, po absolutnie szalony futuryzm. Innymi słowy – w tym tytule faktycznie mamy okazję przejść od budowania szałasu z drewna i kamieni po zbudowanie własnej kolonii na Marsie.

forge of empires
Forge of Empires

Mogłoby się zapewne wydawać, że rozmach tego typu jest bardzo trudny do okiełznania, a twórcy z pewnością zaliczyli po drodze kilka potknięć, które sprawiają, że gracze czują się w tym wszystkim zagubieni i tylko najwytrwalsi z nich osiągną wszelkie możliwe laury. To nie jest do końca prawda, ponieważ gra oferuje bardzo przejrzysty i przystępny system zadań, który jak po sznurku przeprowadza nas płynnie przez wszystkie epoki. Musimy się jednak przygotować na to, że w każdej z nich spędzimy co najmniej kilka realnych dni, więc w ogólnym rozrachunku Forge of Empires może się okazać dla nas grą na wiele miesięcy.

grepolis strategie przeglądarkowe
Grepolis

Forge of Empires – gry przeglądarkowe strategiczne w praktyce

Rozgrywkę zaczynamy, będąc prowadzonymi za rączkę przez twórców gry, którzy cierpliwie wskazują nam, gdzie mamy umieścić budynki i zasypują nas przy tym masą surowców, dzięki czemu nie musimy na nic czekać i w ciągu kilkunastu minut budujemy sobie wstępną osadę złożoną z budynku pełniącego funkcję swoistego ratusza, kilku domków i budynku produkcyjnego, z którego pozyskujemy surowce. Po zapoznaniu nas z większością najważniejszych mechanik zostajemy jednak pozostawieni samemu sobie i musimy samodzielnie rozgryźć, w jakim kierunku najlepiej jest się rozwijać.

Służą do tego badania technologiczne, za które płacimy punktami rozwoju, które zasilają nasz profil co godzinę – część z nich odblokowuje nowe budynki produkcyjne, część budynki wojskowe, a część pozwala nam rozszerzyć teren osady lub po prostu przybliżyć nas do przejścia do badań z nowej epoki. Badania mają swoją specyfikę – jeśli zależy nam na szybkim awansie cywilizacyjnym, śmiało możemy część z nich pominąć, bo nie wszystkie są obowiązkowe, ale często będziemy za taką nadprogramową inwestycję odpowiednio wynagrodzeni.

forge of empires
Forge of Empires

Gry przeglądarkowe strategiczne

Forge of Empires kładzie stosunkowo duży nacisk na pewien rodzaj pośredniej komunikacji z innymi graczami co jest niezwykle ważne, jeżeli chodzi o gry przeglądarkowe strategiczne. Na początkowych etapach rozgrywki mogą się oni bezpośrednio wspierać, co polega na zmotywowaniu budynków swoich sąsiadów do bardziej wytężonej pracy, która skutkuje większą ilością złota, dostarczaną do naszego skarbca. Później dochodzi jeszcze handel, który jest wyjątkowo opłacalny i wręcz niezbędny do rozgrywki – początkowo otrzymujemy bowiem źródło tylko jednego, losowego surowca, na przykład kamienia lub marmuru, który możemy produkować w ogromnych ilościach, co umożliwia nam następnie wymianę za wino lub barwnik.

Po jakimś czasie możemy się zdobyć nawet na bitwy PvP, czyli pójść na wojnę z innymi, prawdziwymi graczami. Śmiało można więc przyznać, że Forge of Empires oferuje mnóstwo znakomitych możliwości, a jeśli nie przypadnie nam do gustu motyw rozwoju cywilizacyjnego na przestrzeni tysięcy lat, ściśniętego w przystępną, barwną pigułkę, to zawsze możemy spróbować zagrać w Plemiona, Grepolis czy Elvenar.

Redakcja

Redakcja

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie

Lista 7 przyjemnych gier na weekendowe posiedzenie

Lista 7 przyjemnych gier na weekendowe posiedzenie

W dzisiejszych czasach dobrem, którego najczęściej brakuje jest właśnie... czas. Ciągłe życie w biegu i niezliczone ilości obowiązków sprawiają, że rzadko można pozwolić sobie na przejście długiej i wciągającej gry przeznaczonej na 80 godzin rozgrywki. Siadając do...

Strategie ekonomiczne – ranking najlepszych city builderów na PC

Strategie ekonomiczne – ranking najlepszych city builderów na PC

W czasach, kiedy rynek gier komputerowych zdominowały strzelanki, karcianki, gry MOBa, RPG akcji oraz e-sport może pojawić się nostalgiczne uczucie tęsknoty za gatunkiem strategie ekonomiczne - starymi, dobrymi citi builderami. Skomplikowane rozgrywki, skupiające się...