Czemu GTA Online laguje?

Jak rozwiązać problem lagów w Grand Theft Auto Online?
15 kw., 2022

Czemu GTA Online laguje? Nikt nie lubi, gdy wieloosobowa rozgrywka jest zakłócana przez jakiekolwiek problemy techniczne zwłaszcza lagi i niskie fps. Jeżeli zastanawiasz się – dlaczego mam lagi w gta online – ten poradnik jest dla ciebie.

W poniższym poradniku odpowiemy na pytanie, czemu GTA Online laguje – i podpowiemy, co można zrobić by pozbyć się uciążliwych problemów i przywrócić jakość rozgrywki do właściwego standardu. Nikt nie lubi lagów – to wróg numer jeden wszystkich gier wieloosobowych, który potrafi napsuć krwi i uniemożliwić czerpanie przyjemności z ulubionego tytułu. Na szczęście zawsze coś można zrobić. Zobaczmy poniżej, czemu GTA Online laguje.

dlaczego gta online laguje

Dlaczego mam lagi w GTA Online?

GTA Online opiera się na systemie p2p. Oznacza to, że sama gra nie posiada własnych, scentralizowanych serwerów, jak ma to miejsce np. w CS GO. Gracze w Grand Theft Auto Online łączą się bezpośrednio ze sobą. W przypadku niektórych gier wieloosobowych, przyczyną występowania lagów i dużych opóźnień, może być podłączenie z niewłaściwym dla naszego regionu serwerem. Jeżeli serwer znajduje się dalego – z oczywistych względów -, w czasie połączenia wystąpią większe opóźnienia. Jednakże znając zasadę działania GTA:O, możemy wykluczyć tę przyczynę.

Mimo, że przytoczony przykład z serwerami nie pasuje w pełni do gry Rockstara, może nas trochę naprowadzić. Jak wspomnieliśmy wcześniej, w GTA Online nie łączymy się z centralnym serwerem, a innymi graczami – dlatego, jeżeli lagi w GTA Online występują w czasie jednej sesji, może to oznaczać, że gra łączy nas z graczami znajdujących się bardzo daleko – np. na innym kontynencie. Rozwiązaniem w takim wypadku, jest ponowna próba dołączenia do innej sesji w GTA.

lagi

Przyczyny problemów

Sprawa wygląda nieco inaczej, jeżeli lagi występują cały czas, nie okazjonalnie, podczas dołączania do niewłaściwych sesji. W takim wypadku, żeby dowiedzieć się, czemu GTA Online laguje, będziemy musieli zagłębić się we „wnętrzu” własnego komputera i tam szukać źródła problemu. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy w tle nie odbywa się jakieś pobieranie – np. gry lub aktualizacji do niej. To trywialna przyczyna lagów w GTA Online, ale łatwa do przeoczenia.

W przypadku Windows od 10 w górę, odpowiedzią na nasze pytani, mogą być aktualizacje systemu, które nasz komputer przeprowadza co jakiś czas – takie pobieranie aktualizacji odbywa się niezależnie od użytkownika, toteż w 90% przypadków nie zauważymy, że ma w ogóle miejsce. Jednakże, odbywające się w tle pobieranie, może znacznie obciążać nasze łącze internetowe i może powodować lagi w GTA Online.

Jeżeli nie zaobserwowałeś u siebie niepożądanych aktualizacji, a gra dalej sprawia problemy i wciąż zastanawiasz się, czemu GTA Online laguje – przyczyną problemu może być złośliwe oprogramowanie. W takim wypadku „posprzątaj” komputer. Dokładnie przejrzyj zainstalowane aplikacje i pozbądź się tych podejrzanych lub niepotrzebnych programów. Przeskanuj system przy pomocy oprogramowania antywirusowego.

czemu gta online laguje

Wszystko sprawdzone a GTA Online laguje

Jeżeli sprawdziłeś wszystkie wyżej wymienione potencjalne przyczyny, a GTA Online dalej laguje, może to oznaczać problemy z kartą sieciową, routerem lub Twoim internetem ogółem. Skorzystaj z dostępnych w sieci testerów prędkości internetu i upewnij się, że jego parametry spełniają minimalne wymagania GTA Online:

  • Prędkość pobierania: 7.5 Mbps
  • Prędkość wysyłania (upload) (zalecana): 1 Mbps
  • Prędkość wysyłania (upload) (minimum): 0.5 Mbps

To wszystkie możliwe przyczyny lagów w Grand Theft Auto: O. Mamy nadzieję, że wyczerpująco odpowiedzieliśmy na pytanie, czemu GTA Online laguje. Istnieje wiele przyczyn występowania opóźnień, dlatego diagnoza powinna się opierać na dokładnym sprawdzeniu gry, systemu i połączenia internetowego. Gdy ze wszystkim się uporasz, przestaniesz się zastanawiać, czemu mam lagi w GTA Online.

Sprawdź nasze inne poradniki.

Redakcja

Redakcja

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie

Lista 7 przyjemnych gier na weekendowe posiedzenie

Lista 7 przyjemnych gier na weekendowe posiedzenie

W dzisiejszych czasach dobrem, którego najczęściej brakuje jest właśnie... czas. Ciągłe życie w biegu i niezliczone ilości obowiązków sprawiają, że rzadko można pozwolić sobie na przejście długiej i wciągającej gry przeznaczonej na 80 godzin rozgrywki. Siadając do...

Strategie ekonomiczne – ranking najlepszych city builderów na PC

Strategie ekonomiczne – ranking najlepszych city builderów na PC

W czasach, kiedy rynek gier komputerowych zdominowały strzelanki, karcianki, gry MOBa, RPG akcji oraz e-sport może pojawić się nostalgiczne uczucie tęsknoty za gatunkiem strategie ekonomiczne - starymi, dobrymi citi builderami. Skomplikowane rozgrywki, skupiające się...