Co to jest ping, jak zmniejszyć?

Wszystko co trzeba wiedzieć na temat opóźnień i jak im przeciwdziałać
19 kw., 2022

Co to jest ping? Kwestia opóźnień w grach wieloosobowych to dość gorący temat. Nikt nie lubi, gdy coś zakłóca rozgrywkę w ulubionej produkcji multiplayer.

W poniższym artykule dokładnie wyjaśniamy co to jest ping, jaki powinien być, oraz jak go zmniejszyć jeśli wychodzi poza granice akceptowalnych lagów. Gry są dość złożoną gałęzią rozrywki wieloosobowej, która wymaga pełnego wachlarza określonych warunków sprzętowych. Żeby grać, trzeba mieć na czym; niezbędna jest odpowiednia konsola, lub komputer osobisty o właściwych parametrach, które pozwolą na uruchomienie mniej lub bardziej wymagającego tytułu.

co to jest ping

W przypadku gier wieloosobowych sytuacja dodatkowo komplikuje się przez konieczność posiadania odpowiedniego łącza internetowego – i tutaj pojawia się pojęcie lagów i pingu. No właśnie, co to jest ping?

Co to jest ping?

W uproszczeniu, Ping to wartość mierząca czas odpowiedzi od naszego komputera do serwera. Jest wyrażany w milisekundach (ms). Dla przykładu – jeżeli ping w cs go wynosi 250, to znaczy, że akcje dziejące się na ekranie oglądamy z opóźnieniem (lagiem), wynoszącym 250 milisekund. To tyle, albo aż tyle, jeżeli chodzi o to, co to jest ping. To popularna miara szeroko wykorzystywana w grach multiplayer, pozwalająca jasno ocenić jakość połączenia internetowego między naszym komputerem a np. serwerem ulubionej gry wieloosobowej.

Poza kwestią – co to jest ping – dużo więcej można rozprawiać w kwestii jak zmniejszyć ping. Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana – jednak bez obaw – to wciąż nic bardzo trudnego. W dalszej części artykułu skupimy się na tym, jak zmniejszyć ping. Najpierw jednak odpowiemy na pytanie jak sprawdzić ping, bowiem zanim zechcemy zmniejszać opóźnienia, najpierw musimy być w stanie je zmierzyć.

Jak sprawdzić ping?

W zależności od potrzeb i okoliczności, istnieje kilka sposobów na to, jak sprawdzić ping. Zwięźle wyjaśnimy jak sprawdzić ping, żebyś mógł sam się tym zająć u siebie, bez większego problemu. Większość gier multiplayer wyświetla aktualne opóźnienia w tabeli wyników. Poza grą możemy sprawdzić nasz aktualny ping w cmd.

jak sprawdzić ping

Jak sprawdzić ping w cmd?

Cmd to po prostu konsola wiersza poleceń w systemie Windows. Żeby sprawdzić ping w cmd nie są potrzebne żadne dodatkowe programy i narzędzia – wszystko możemy zrobić za pośrednictwem dowolnego komputera z sytemem Windows. Jak sprawdzić ping w cmd? W polu wyszukiwania menu start, wpisujemy tekst „cmd”. Na samym szczycie listy wyszukiwania ukaże się wynik – „Wiersz poleceń”.

Kolejnym krokiem, który odpowie na pytanie jak sprawdzić ping w cmd, jest skorzystanie z komendy na ping. Komenda na ping może składać się z nazwy domeny, z którą jakość połączenia możemy sprawdzić; może też wykorzystywać bezpośrednie ip sewera. Dokładna, przykładowa komenda na ping znajduje się poniżej:

 • ping gamesouls.pl
 • ping 192.168.1.1

Po wpisaniu podanej wyżej komendy, połączonej z nazwą domeny lub adresem ip serwera, wiersz poleceń wyśle 4 pakiety, rozpocznie się sprawdzanie pingu, po którym uzyskamy dokładną wartość opóźnień podaną w milisekundach.

Jeżeli chcemy, żeby sprawdzanie pingu w cmd trwało nieprzerwanie, do podanych wyżej komend na ping, należy dopisać końcówkę „-t”. Prawidłowa komenda na ping będzie wygląda wtedy następująco:

 • ping gamesouls.pl -t
 • ping 192.168.1.1 -t

Jednak w większości przypadków, wystarczającą odpowiedzią na pytanie jak sprawdzić ping w cmd, będą komendy pozbawione końcówki „-t”.

jak sprawdzić ping w cmd

Ping – jaki powinien być?

Teraz wyjaśnimy jaki powinien być ping. Choć generalnie zależy to trochę od tego, do czego akurat będziemy wykorzystywać nasze łącze internetowe, to można wyszczególnić kilka wartości opóźnień – które są perfekcyjne, a które zupełnie poza granicą jakiejkolwiek używalności. Jaki powinien być ping pokazujemy poniżej.

 • Ping mniejszy niż 10ms – perfekcyjne połączenie internetowe, wartość pożądana zwłaszcza w dynamicznych grach wieloosobowych, jak np. Counter Strike: Global Offensive. Ping mniejszy niż 10ms pozwala na niezakłóconą rozgrywkę i może nam dać znaczną przewagę, zwłaszcza jeśli reszta graczy dysponuje nieco gorszym łączem.
 • Ping mniejszy niż 40ms – wciąż bardzo dobre połączenie internetowe. Może nie perfekcyjne, jak w przypadku opóźnień podanych powyżej – to ping wynoszący 40ms też nie wywoła żadnych zauważalnych problemów w rozgrywce.
 • Ping w zakresie od 50ms do 100ms – przeciętna jakość połączenia internetowego. Z takim pingiem jak najbardziej można grać i opóźnienia nie będą zauważalne gołym okiem, jednak jeżeli w sesji znajdą się gracze z niższym pingiem, to będą nad nami mieli znaczną przewagę.
 • Ping wyższy niż 100ms – z opóźnieniem większym niż 100ms gra może być utrudniona, a same lagi zauważalne i wyczuwalne. Sytuacja będzie się znacznie pogarszać wraz z dalszym rośnięciem pingu.
jak zmniejszyć ping

Jaki powinien być ping? Generalnie do gry w większość popularnych tytułów, w tym tych z gatunku competitive, jak CS GO, opóźnienia w zakresie od 0 do 60-70ms będą jak najbardziej akceptowalne i nie powinniśmy mieć większych problemów z grą. Co prawda, im mniejszy ping tym większa przewaga, jednak lagi w podanej wyżej granicy możemy być w stanie jeszcze zrekompensować poprzez po prostu lepsze umiejętności.

Wyjaśniliśmy już co to jest ping, jak sprawdzić ping w cmd, oraz wypisaliśmy jakie opóźnienia są akceptowalne w grach. Przejdziemy teraz do najważniejszej kwestii, czyli jak zmniejszyć ping, a przede wszystkim – jak zmniejszyć ping w grach.

Jak zmniejszyć ping w grach?

Nie ma idealnej odpowiedzi na pytanie jak zmniejszyć ping. Występujące opóźnienia mogą zależeć od pełnego wachlarza czynników. Wliczamy do jakość i sprawność naszego routera, rodzaj użytej karty sieciowej, typ połączenia z routerem (bezprzewodowe / przewodowe) oraz ogólną jakość naszego łącza internetowego.

co to jest ping

VPN a ping

Mimo, że w większości przypadków użycie VPN może nieznacznie zwiększyć opóźnienia, istnieją sytuacje, kiedy VPN zmniejsza ping. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku, gdy połączymy się z właściwym (najbliższym) serwerem VPN, kierowany ruch internetowy może odbywać się “prostszą” trasą, niż ma to miejsce w przypadku “normalnego” połączenia. Nie bez znaczenia jest też wybór samego VPN – poszczególni dostawcy oferują różną jakość usług.

Dużą prędkość i niskie opóźnienia w grach oferuje NordVPN – korzystaliśmy z niego w poradniku – Jak grać w Kasynie GTA Online – gdzie sprawdził się bez zarzutu.

Kup NordVPN

 • 30 dni na zwrot pieniędzy
 • Duża prędkość pobierania i wysyłania
 • Brak lagów
 • Łatwa konfiguracja
nordvpn

Inne metody na to, jak zmniejszyć ping

Jak zmniejszyć ping bez vpn? Oczywistym, pierwszym wyborem będzie upewnienie się, że nasza taryfa obejmuje połączenie internetowe określonej jakości. Kolejną kwestią jest sprawdzenie parametrów naszego routera – i jeśli zajdzie taka potrzeba – kupno lepszego / sprawniejszego modelu.

jak zmniejszyć ping

Dużo możemy zrobić w przypadku korzystania z połączenia bezprzewodowego. Odpowiedzią na pytanie jak zmniejszyć ping, w tej sytuacji będą działania mające na celu poprawę jakości połączenia WIFI. Możemy zrobić to poprzez zmniejszenie odległości, w jakiej nasz komputer znajduje się od routera lub kupno WIFI repeatera, który przedłuży zasięg routera. Jednakże najlepszym wyjściem będzie całkowita rezygnacja z połączenia bezprzewodowego i bezpośrednie połączenie naszego komputera do routera, za pośrednictwem kabla Ethernet.

To by było na tyle, jeżeli chodzi o kwestię, co to jest ping. W powyższym artykule dokładnie wyjaśniliśmy co to jest ping, jak sprawdzić ping, oraz wyłożyliśmy jaki powinien być ping, żeby móc cieszyć się niezakłóconą jakością rozgrywki sieciowej. Dowiedziałeś się też jak zmniejszyć ping, przy pomocy szerokiego wachlarza działań.

Michał Krajka

Michał Krajka

Nałogowy gracz. Miłośnik japońskich horrorów, Grand Theft Auto Vice City i PlayStation 2. Założyciel GameSouls.pl.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie

Lista 7 przyjemnych gier na weekendowe posiedzenie

Lista 7 przyjemnych gier na weekendowe posiedzenie

W dzisiejszych czasach dobrem, którego najczęściej brakuje jest właśnie... czas. Ciągłe życie w biegu i niezliczone ilości obowiązków sprawiają, że rzadko można pozwolić sobie na przejście długiej i wciągającej gry przeznaczonej na 80 godzin rozgrywki. Siadając do...

Strategie ekonomiczne – ranking najlepszych city builderów na PC

Strategie ekonomiczne – ranking najlepszych city builderów na PC

W czasach, kiedy rynek gier komputerowych zdominowały strzelanki, karcianki, gry MOBa, RPG akcji oraz e-sport może pojawić się nostalgiczne uczucie tęsknoty za gatunkiem strategie ekonomiczne - starymi, dobrymi citi builderami. Skomplikowane rozgrywki, skupiające się...