Carmageddon wciąż cieszy krwawą oprawą

Kultowe wyścigi pełne brutalności i krwi zestarzały się naprawdę dobrze
23 lis, 2022

Oryginalny pomysł na pełną emocji wyścigówkę wyszedł od studia Stainless Games, a tytuł wydany został przez Square Enix. Carmageddon w latach swojej świetności cieszył się ogromną grywalnością i dawał graczom coś, czego nie oferowała żadna inna produkcja.

Carmageddon

  • Premiera: 13 kwietnia 1997
  • Producent: Stainless Games
  • Platformy: PC, iOS, AND
carmageddon cover

Główny cel rozgrywki w Carmageddon jest taki sam jak w każdej innej wyścigówce. Zwycięża gracz, który jako pierwszy przekroczy linię mety. Do wykonania jest określona ilość okrążej na jednej z oryginalnych map, gdzie czekają na graczy liczne przeszkody (przejazdy kolejowe czy policja próbująca powstrzymać nielegalne wyścigi).Ilu osobom udało się docisnąć gaz i przeskoczyć pomiędzy wagonami rozpędzonego pociągu? Jest to jeden z bardziej zapadających w pamięć elementów trasy, a towarzyszące temu emocje są nie do opisania.

carmageddon

Carmegeddon – brutalne wyścigi i brak zasad fair play

Warto mieć na uwadze, że każda trasa w Carmegeddon podzielona jest na punkty kontrolne (Checkpointy), które mierzą czas. Pozwala to na bicie kolejnych rekordów i zdobywanie reputacji oraz pieniędzy w kryminalnym półświatku. Każdy Checkpoint dodaje graczowi kilka dodatkowych sekund na ukończenie wyścigu. Jeśli nie zdąży przekroczyć linii mety przed upływem wyznaczonego czasu – przegrywa.

Twarz kierowcy z szaleństwem w oczach znajdująca się na okładce gry wciąż pobudza wyobraźnię i przykuwa uwagę. Carmageddon z pewnością jest grą wyjątkową i wartą uwagi.

carmageddon gameplay

Mechanika Carmageddon

Carmageddon nie zapisało się w historii dzięki monotonnym okrążeniom i standardowym wyścigom. Znacznie bardziej emocjonujący jest drugi sposób na zwycięstwo. Mowa tu oczywiście o zniszczeniu pojazdów wszystkich pozostałych uczestników rajdu. Ze względu na to, że tym sposobem przeważnie rezygnuje się z określonej trasy i nie zdobywa się checkpointów, to licznik może zostać spowolniony na inne sposoby.

Tutaj sekundy zdobywa się poprzez niszczenie samochodów i rozjeżdżanie przechodniów. Jest to równocześnie opcja dająca najwięcej radości z Carmageddon – na otwartej mapie znajduje się wiele sekretów, ramp, skoczni, tuneli, sekretnych zakamarków i wzmocnień ulepszających samochód na rozmaite sposoby (okresowa niezniszczalność, przyspieszenie czy ogromna kolczasta kula na łańcuchu przyczepiona do pojazdu to tylko nieliczne z nich).

brutalne wyścigi gameplay

Zróżnicowany wachlarz pojazdów

Interesującym urozmaiceniem jest również zdobywanie funduszy za wygrane wyścigi. Za zdobyte pieniądze można kupować coraz lepsze pojazdy (od typowo wyścigowych, przez ciężarówki i kombajny, aż po czołgi). Po dokonaniu zakupu każdy z nich trafia do garażu i kolejny rajd może rozpocząć dowolną maszyną. Warto mieć na uwadze, że wszystkie mają swoje wady i zalety (różna prędkość, wytrzymałość i możliwości).

carmageddon psx cover

Oprawa audiowizualna w Carmageddon

Carmageddon powstał w 1997 roku i jak na tamte czasy grafika i muzyka robiły ogromne wrażenie. Oryginalne rozwiązania dodające grze brutalności i krwawej frajdy tylko potęgowały emocje i przyciągały coraz większe rzesze fanów.

Ogromną zaletą Carmageddon jest fakt, że nawet po upływie ponad 20 lat tytuł cieszy się dużą popularnością, pozytywnymi ocenami i nieustannie przykuwa graczy do monitora na długie godziny. Kto by czasem nie chciał odejść od utartych schematów? Carmageddon pozwala uwolnić ten tajemniczy pierwiastek szaleństwa, który znajduje się w sercu każdego gracza.

Michał Krajka

Michał Krajka

Nałogowy gracz. Miłośnik japońskich horrorów, Grand Theft Auto Vice City i PlayStation 2. Założyciel GameSouls.pl.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie

Hiveswap: Act 1

Hiveswap: Act 1

Platformy: PC / Producent: WhatPumpkinGames Wersja...

Najlepsze Biurko Gamingowe – Co Wybrać

Najlepsze Biurko Gamingowe – Co Wybrać

Rozpoczynanie przygody z profesjonalnym graniem, streamowaniem, czy też po prostu dłuższym przebywaniem przed komputerem, to coś, na co warto się przygotować. Wiadomo, że wielką rolę gra tutaj odpowiedni sprzęt, natomiast nie jest to jedyny aspekt, na który zwraca się...

Mody do Left 4 Dead 2, które warto sprawdzić

Mody do Left 4 Dead 2, które warto sprawdzić

Połowa siły dzisiejszego Left 4 Dead 2 tkwi w modyfikacjach, jakie możemy zainstalować do gry. Z tej okazji przygotowaliśmy krótki przegląd, w którym przedstawimy ciekawe mody do Left 4 Dead 2, które warto zainstalować. Steam Workshop może pochwalić się tysiącami...

Gry strategiczne na telefon – polecane strategie na Androida i iOS

Gry strategiczne na telefon – polecane strategie na Androida i iOS

Gry strategiczne na telefon to trochę śliski temat. Granie w mobilne gry strategiczne wydaje się w teorii zadaniem na wskroś karkołomnym. Tytuły z tego gatunku wymagają bowiem umiejętności myślenia taktycznego, szybkiego podejmowania ważnych decyzji i setek kliknięć,...

Enlisted [CPP] Many GEOs