Carmageddon wciąż cieszy krwawą oprawą

Kultowe wyścigi pełne brutalności i krwi zestarzały się naprawdę dobrze
15 kw., 2022

Oryginalny pomysł na pełną emocji wyścigówkę wyszedł od studia Stainless Games, a tytuł wydany został przez Square Enix. Carmageddon w latach swojej świetności cieszył się ogromną grywalnością i dawał graczom coś, czego nie oferowała żadna inna produkcja.

Carmageddon

  • Premiera: 13 kwietnia 1997
  • Producent: Stainless Games
  • Platformy: PC, iOS, AND
carmageddon cover

Główny cel rozgrywki w Carmageddon jest taki sam jak w każdej innej wyścigówce. Zwycięża gracz, który jako pierwszy przekroczy linię mety. Do wykonania jest określona ilość okrążej na jednej z oryginalnych map, gdzie czekają na graczy liczne przeszkody (przejazdy kolejowe czy policja próbująca powstrzymać nielegalne wyścigi).Ilu osobom udało się docisnąć gaz i przeskoczyć pomiędzy wagonami rozpędzonego pociągu? Jest to jeden z bardziej zapadających w pamięć elementów trasy, a towarzyszące temu emocje są nie do opisania.

carmageddon

Carmegeddon – brutalne wyścigi i brak zasad fair play

Warto mieć na uwadze, że każda trasa w Carmegeddon podzielona jest na punkty kontrolne (Checkpointy), które mierzą czas. Pozwala to na bicie kolejnych rekordów i zdobywanie reputacji oraz pieniędzy w kryminalnym półświatku. Każdy Checkpoint dodaje graczowi kilka dodatkowych sekund na ukończenie wyścigu. Jeśli nie zdąży przekroczyć linii mety przed upływem wyznaczonego czasu – przegrywa.

Twarz kierowcy z szaleństwem w oczach znajdująca się na okładce gry wciąż pobudza wyobraźnię i przykuwa uwagę. Carmageddon z pewnością jest grą wyjątkową i wartą uwagi.

carmageddon gameplay

Mechanika Carmageddon

Carmageddon nie zapisało się w historii dzięki monotonnym okrążeniom i standardowym wyścigom. Znacznie bardziej emocjonujący jest drugi sposób na zwycięstwo. Mowa tu oczywiście o zniszczeniu pojazdów wszystkich pozostałych uczestników rajdu. Ze względu na to, że tym sposobem przeważnie rezygnuje się z określonej trasy i nie zdobywa się checkpointów, to licznik może zostać spowolniony na inne sposoby.

Tutaj sekundy zdobywa się poprzez niszczenie samochodów i rozjeżdżanie przechodniów. Jest to równocześnie opcja dająca najwięcej radości z Carmageddon – na otwartej mapie znajduje się wiele sekretów, ramp, skoczni, tuneli, sekretnych zakamarków i wzmocnień ulepszających samochód na rozmaite sposoby (okresowa niezniszczalność, przyspieszenie czy ogromna kolczasta kula na łańcuchu przyczepiona do pojazdu to tylko nieliczne z nich).

brutalne wyścigi gameplay

Zróżnicowany wachlarz pojazdów

Interesującym urozmaiceniem jest również zdobywanie funduszy za wygrane wyścigi. Za zdobyte pieniądze można kupować coraz lepsze pojazdy (od typowo wyścigowych, przez ciężarówki i kombajny, aż po czołgi). Po dokonaniu zakupu każdy z nich trafia do garażu i kolejny rajd może rozpocząć dowolną maszyną. Warto mieć na uwadze, że wszystkie mają swoje wady i zalety (różna prędkość, wytrzymałość i możliwości).

carmageddon psx cover

Oprawa audiowizualna w Carmageddon

Carmageddon powstał w 1997 roku i jak na tamte czasy grafika i muzyka robiły ogromne wrażenie. Oryginalne rozwiązania dodające grze brutalności i krwawej frajdy tylko potęgowały emocje i przyciągały coraz większe rzesze fanów.

Ogromną zaletą Carmageddon jest fakt, że nawet po upływie ponad 20 lat tytuł cieszy się dużą popularnością, pozytywnymi ocenami i nieustannie przykuwa graczy do monitora na długie godziny. Kto by czasem nie chciał odejść od utartych schematów? Carmageddon pozwala uwolnić ten tajemniczy pierwiastek szaleństwa, który znajduje się w sercu każdego gracza.

Michał Krajka

Michał Krajka

Nałogowy gracz. Miłośnik japońskich horrorów, Grand Theft Auto Vice City i PlayStation 2. Założyciel GameSouls.pl.

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie

Lista 7 przyjemnych gier na weekendowe posiedzenie

Lista 7 przyjemnych gier na weekendowe posiedzenie

W dzisiejszych czasach dobrem, którego najczęściej brakuje jest właśnie... czas. Ciągłe życie w biegu i niezliczone ilości obowiązków sprawiają, że rzadko można pozwolić sobie na przejście długiej i wciągającej gry przeznaczonej na 80 godzin rozgrywki. Siadając do...

Strategie ekonomiczne – ranking najlepszych city builderów na PC

Strategie ekonomiczne – ranking najlepszych city builderów na PC

W czasach, kiedy rynek gier komputerowych zdominowały strzelanki, karcianki, gry MOBa, RPG akcji oraz e-sport może pojawić się nostalgiczne uczucie tęsknoty za gatunkiem strategie ekonomiczne - starymi, dobrymi citi builderami. Skomplikowane rozgrywki, skupiające się...