11 Bit Studios – polski producent gier komputerowych

12 lut, 2021

11 Bit Studios jest przede wszystkim dowodem na to, że wielki sukces gier takich jak “Wiedźmin” czy legendarne już “Gorky 17” wcale nie musi uderzać twórcom do głowy na tyle, żeby trzymali się w nieskończoność firm, w których odnieśli największy sukces.

Studio to zostało bowiem założone przez byłych pracowników CD Projekt RED oraz nieistniejącego już od dawna Metropolis Software. Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że skompletowana została prawdziwa drużyna mistrzów, mająca olbrzymie kompetencje do tworzenia hitów, które mogłyby okrążyć cały świat.

11 bit studios

Pytani w wywiadach o to, w jakim kierunku podążą produkcje studia, twórcy mówili zawsze bezwzględną szczerością, że ich misją jest tworzenie gier, które będą przystępne dla początkujących graczy, pozostając przy tym wielkim wyzwaniem dla osób, które preferują bardziej hardkorowe podejście do grania i lubią mieć w grach pod górkę.

Anomalie 11 Bit Studios

W 2011 swoją premierę miało “Anomaly: Warzone Earth”, pierwsza gra 11 Bit Studios. Była to niezwykle ambitna gra strategiczna w czasie rzeczywistym, a rdzeniem rozgrywki było odwrócenie zasad kultowego tower defense. Tak jak w grach typu TD chodziło o to, żeby za wszelką cenę bronić swoich fortyfikacji przed falami wrogów, tak “Warzone Earth” polegało na byciu tymi falami wrogów i spenetrowanie wrażych umocnień i fortyfikacji.

Gra była barwna i zaskakująco złożona, a do tego po dziś dzień pozostaje tak naprawdę jedną ze świeższych gier strategicznych dostępnych na rynku. 11 Bit Studios pokazało, że potrafi dodać do uznanych już gatunków coś nowego i patrzeć na wszelkie koncepty niebanalnie, by je należycie odświeżyć i uczynić bardziej atrakcyjnymi. Sporych rozmiarów sukces gry zmotywował twórców do stworzenia dodatku o podtytule “Korea”, a w 2013 powstało “Anomaly 2”, oficjalny sequel.

anomaly warzone earth 11 bit studios
Anomaly: Warzone Earth

Twórcy postanowili nie zmieniać tego, co działało, więc mechanika gry pozostała w zasadzie taka sama – wprowadzono jedynie drobne, atrakcyjne usprawnienia. Sednem i największym walorem tytułu okazała się nieoczekiwanie jego fabuła, która stała się wyjątkowo apokaliptyczna. Historia toczyła się w świecie, w którym ludzkość przegrała wojnę z obcymi, która była głównym motywem pierwszych dwóch “Anomaly”.

11 Bit Studios do perfekcji opanowali tworzenie gier strategicznych, które przewracały na drugą stronę utarte schematy gatunku

Gracze dowodzili zatem oddziałami, które śmiało można było określić jako partyzanckie. To był udany artystycznie sequel, ale 11 Bit Studios musiało już wiedzieć, że z takiej koncepcji rozgrywki nie uda im się wycisnąć nic więcej. W 2014 roku powstało zatem “Anomaly Defenders”, które oficjalnie zamknęło historię opowiadaną na przestrzeni czterech gier, wracając przy tym do korzeni gatunku, którego odwrócenie było przyczyną sukcesu marki.

anomaly defenders
Anomaly: Defenders

W “Anomaly Defenders” broniliśmy bowiem swojej bazy przed falami wrogów, wcielając się w dodatku w obcych, którzy muszą walczyć z ludźmi o przetrwanie. Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że “Anomaly” po latach pozostaje jedną z najbardziej spójnych i udanych serii gier strategicznych. Twórcy udowodnili już, że potrafią stworzyć wyśmienite gry i po mistrzowsku rozwijać koncepcje rozgrywki, więc kolejna gra studia, po prostu nie mogła nie być hitem.

Wojna, wojna nigdy się nie zmienia

Twórcy przy projektowaniu swojej kolejnej gry postanowili zastosować znany im motyw odwrócenia utartego schematu. W grach tower defense, gracz ciągle tylko bronił swojej bazy, a w grach o wojnie wcielał się wyłącznie w przedstawiciela jednej ze stron konfliktu, by następnie zabijać swoich przeciwników. Odwrócenie drugiego motywu przerodziło się w wydaną w 2014 roku grę “This War of Mine”, która przedstawiała wydarzenia inspirowane wojną na Bałkanach z perspektywy niewinnych, walczących o przetrwanie w zrujnowanym mieście cywilów, a nie profesjonalnie wyszkolonych maszyn do zabijania.

This War of Mine od 11 Bit Studios było tytułem unikatowym

Gra miała w sobie mnóstwo charakteru i unikalnych mechanik: za dnia rozbudowywaliśmy swoją bazę, mieszczącą się w ruinach bloku mieszkalnego, a w nocy jeden z mieszkańców mógł się udać w miasto w poszukiwaniu zapasów, biorąc na siebie ryzyko konfliktu z żołnierzami lub bandytami. “This War of Mine” posiadało również mechaniki handlu i oferowało co najmniej kilkanaście różnych scenariuszy tego, jak mogliśmy zdobywać pożywienie i walczyć o przetrwanie.

this war of mine 11 bit sudios
This War of Mine

Gracze mogli pędzić bimber i się z niego utrzymywać. Mogli wytwarzać pożywienie i leki, mogli tworzyć broń. Mogli wreszcie utrzymywać się z szabrowania lub wręcz bezwzględnego zabijania innych cywili. Gra okazała się jednym z największych hitów 2014 roku, doczekała się także całego szeregu nagród, a po czasie jej renoma zupełnie nie słabnie, czego dowodem jest przede wszystkim to, że jako pierwsza gra komputerowa trafiła ona na listę polskich lektur w szkole średniej.

Miasto skute lodem w wydaniu studia 11 Bit Studios

W 2018 roku pojawił się natomiast “Frostpunk”. Szósta już gra studia, jeśli liczyć wyłącznie te przeznaczone na komputery osobiste. W ramach tego tytułu twórcy po raz kolejny postanowili eksploatować motyw przetrwania w niesprzyjających warunkach, ale tym razem znacznie zwiększyli skalę i rozmach rozgrywki: nie dbaliśmy już wyłącznie o kilku mieszkańców zrujnowanego bloku, lecz o całą społeczność, która musiała chronić się przed nieokiełznanym żywiołem, którym okazała się zima.

frostpunk 11 bit studios
Frostpunk

Frostpunk był rozwinięciem sprawdzonych mechanik polskiego studia

Gracz w toku gry musiał zadbać przede wszystkim o to, by całej społeczności było ciepło, by mieli co jeść i gdzie spać, a w końcu – by mogli się wyleczyć i należycie rozwijać. Gra była zauważalnie trudniejsza od “This War of Mine”, ale “Frostpunk” oferował w zamian znacznie bardziej fascynujące uniwersum.

11 Bit Studios zaliczyło zatem kolejny sukces artystyczny na wielką skalę, a obecnie przygotowuje się do wydania kolejnej gry.

Redakcja

Redakcja

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Ostatnie

Lista 7 przyjemnych gier na weekendowe posiedzenie

Lista 7 przyjemnych gier na weekendowe posiedzenie

W dzisiejszych czasach dobrem, którego najczęściej brakuje jest właśnie... czas. Ciągłe życie w biegu i niezliczone ilości obowiązków sprawiają, że rzadko można pozwolić sobie na przejście długiej i wciągającej gry przeznaczonej na 80 godzin rozgrywki. Siadając do...

Strategie ekonomiczne – ranking najlepszych city builderów na PC

Strategie ekonomiczne – ranking najlepszych city builderów na PC

W czasach, kiedy rynek gier komputerowych zdominowały strzelanki, karcianki, gry MOBa, RPG akcji oraz e-sport może pojawić się nostalgiczne uczucie tęsknoty za gatunkiem strategie ekonomiczne - starymi, dobrymi citi builderami. Skomplikowane rozgrywki, skupiające się...